Znajdź nas na:
Bajka o Księżniczce Popi i smoku Tarabistraku

Bajka o Księżniczce Popi i smoku Tarabistraku

Teatr na dworcu?! Czemu nie?! W niedzielę mieliśmy niezwykłą przyjemność odwiedzić Teatr Gdynia Główna, który znajduje się na poziomie -1 Dworca Głównego w Gdyni. Surowe wnętrza, plakaty na ścianach, szum pociągów – jest w tym miejscu coś magicznego. Teatr wystawia sztuki zarówna dla dzieci, jak i dorosłych, także na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Całą rodziną obejrzeliśmy „Bajkę o Księżniczce Popi i smoku Tarabistraku”. Spektakl jest adaptacją „Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi” francuskiego pisarza Pierre’a Gripariego. Zapewniam Was, że nie jest to kolejna infantylna bajeczka dla dzieci. Podczas spektaklu jest trochę strasznie, chwilami dziwnie, mrocznie, ale też zabawnie. Dzieci są zaciekawione formą. Wydaje mi się, że była to dla nich zupełna nowość – bez cukierkowych postaci, bez prostych tekstów. Ton przedstawienia jest dość poważny. Zadawane są trudne pytania, jednakże jest to zabieg zamierzony. Twórcy ceniąc intuicję i mądrość dzieci nie boją się właśnie w taki sposób opowiadać bajkę.

Sala, w której odbywało się przedstawienie jest niewielka. Widownia składała się z drewnianych podestów wyłożonych poduchami, ale bez oparcia. Dzieci siedzą na poduszkach tuż przed deskami, na których grają aktorzy, co pozwalało na bardzo fajną interakcję. Niektóre dzieci bardzo się wczuwały i na głos wypowiadały swoje zdanie na temat danej sytuacji podczas spektaklu:-) Aktorzy nie byli obojętni i reagowali na zaczepki dzieci. Rodzice też mieli okazję porozmawiać podczas spektaklu z aktorami 😉 Bajka o Księżniczce Popi jest bajką dla całej rodziny. Są w niej elementy, które spodobają się dzieciom, jak również trudne pytania, które zadają sobie rodzice, oglądając spektakl.

Niech Was nie zwiedzie tytułowa postać i nie myślcie, że jest to bajka tylko dla dziewczynek, bo Popi nie jest typową księżniczką! W bajce jest jeszcze Król, jest Książę, wojsko oraz Smok! Chłopcy na pewno będą zadowoleni 😉 Oskarowi również bardzo się podobało. Całą godzinę przesiedział wpatrzony w aktorów. Chwilami tylko zerkał do tyłu, by sprawdzić czy jesteśmy na swoim miejscu. Tak jak pisałam wcześniej, spektakl jest utrzymany w dość mrocznym klimacie i niestety nie każdemu dziecku się to podobało. Bajka rekomendowana jest dla dzieci od 4 roku życia, jednakże uważam, że dzieci od 6 lat zrozumieją ją lepiej i nie będą się bały. Jeśli jednak macie dzielnego 4 letniego zucha – zawsze warto spróbować 😉

Na naszym profilu Facebookowym będziemy organizowali konkursy, w których nagrodą będą zaproszenia do Teatru Gdynia Główna. Zapraszamy serdecznie!

Fot. Marzena Chojnowska

TWÓRCY:

Reżyseria: EWA IGNACZAK

Scenariusz: EWA IGNACZAK

Obsada: IDA BOCIAN/ MAŁGORZATA POLAKOWSKA/ JAKUB GRZYBEK/ PIOTR MAHLIK

Światło i dźwięk: MARZENA CHOJNOWSKA

Teatr: TEATR STAJNIA PEGAZA

Kasia

Publikacja: 23 maja 2019

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać
Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski!…

Chcesz planować wyjazdy z dziećmi, ale boisz się zmiany planów? Ta opcja uratuje twoje pieniądze!

Kolonia i ferie dla dzieci, rodzinny weekend w Polsce, wymarzone wakacje za granicą, wyjazd na narty,…

Kino Helios Gdynia z dwiema salami Dream!

Czy marzyliście kiedyś, aby oglądać filmy w kinie i leżeć jak na wygodnej kanapie? Zachwycać się…

Cookie Consent with Real Cookie Banner