Znajdź nas na:
Jarmark św. Dominika 2019 – co warto zobaczyć i gdzie być!

Jarmark św. Dominika 2019 – co warto zobaczyć i gdzie być!

759 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Już w ten weekend rusza w Gdańsku Jarmark św. Dominika. Od 27 lipca do 18 sierpnia, mieszkańcy Trójmiasta oraz Turyści, będą mogli korzystać z bogatego programu artystycznego, jaki w tym roku króluje na Jarmarku Dominikańskim!

Poniżej nasze propozycje – co warto zobaczyć i gdzie być, podczas Jarmarku św. Dominika 2019!

Wszystkie jarmarkowe wydarzenia znajdziesz już w naszym kalendarzu! Jeśli chcesz poznać szczegóły – kliknij w tytuł wydarzenia poniżej 🙂

1. Ceremonia otwarcia Jarmarku św. Dominika

Bądźcie razem z nami od 27 lipca. Ceremonia z udziałem włodarzy miasta i przeora dominikanów. Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieści specjalnie napisany (w oparciu o gdańskie muzykalia) hejnał skomponowany z 759 nut. Odegra go szesnastu trębaczy i ratuszowy carillon. Trębacze stać będą w oknach i na dachu Dworu Artusa. Finałem będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.

2. XXIV Święto Chleba w Gdańsku

Gdańskie Święto Chleba, to jedno z najstarszych w Polsce, barwne i “smaczne” wydarzenie ze swoją niepowtarzalną atmosferą i autorskim hejnałem, który corocznie odgrywany jest na uroczystości otwarcia imprezy. Święto towarzyszy Jarmarkowi św. Dominika – jednemu z największych w Europie wydarzeń o charakterze kulturalno-handlowym z 759-letnią tradycją. Ta oryginalna forma promocji pieczywa, kierowana do szerokiej publiczności jest odpowiedzią na stałą tendencję spadkową spożycia chleba produkowanego tradycyjnie w oparciu o długie procesy fermentacyjne, gwarantujące wysokie walory prozdrowotne i smakowo-zapachowe.

3. Tram Tour na Jarmark św. Dominika

Zabytkowy tramwaj, miejscy przewodnicy i największe atrakcje Gdańska na trasie – coroczna miejska atrakcja, czyli Tram Tour 2019, startuje 28 lipca. Zabytkowe tramwaje spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje będą kursować do zakończenia Jarmarku św. Dominika – do 18 sierpnia. Na trasie przejazdu m.in. Europejskie Centrum Solidarności, gdański bursztynowy stadion, a także park i plaża w Brzeźnie, Opera Bałtycka i Wielka Aleja. O wszystkich atrakcjach opowiedzą przewodnicy miejscy PTTK.

4. Coś dla graczy i poszukiwaczy

 • GRA MIEJSKA / Na Tropie Koguta
  Stwórz drużynę i ruszaj w trasę!
  Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska, zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych. Łatwo je odnaleźć, bo przy każdym znajduje się figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika.
 • GRY BEZ PRĄDU
  Graj w planszówki z rodziną i przyjaciółmi! Strefa Gier Rebel
 • POSZUKIWACZ BURSZTYNU
  Zostań poszukiwaczem bursztynu!
  Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do zabawy w poszukiwacza bursztynu przy instalacji wodnej Poszukiwacz Bursztynu. Dla poszukiwaczy zostanie przygotowany specjalny certyfikat, potwierdzający znalezienie bursztynu bałtyckiego w Gdańsku.

5. Bajkowisko – akademia szczęśliwych mikrusów

Kraina baśni, wyobraźni, dobrej zabawy i jeszcze lepszego humoru.  W programie: przedstawienia, zabawy teatralne, muzyczne, plastyczne, literackie, edukacyjne, konkursy z nagrodami. W tym roku hasłem przewodnim jest „Bajkowa Uczelnia”. Od 2 do 15 sierpnia na Placu Kobzdeja w Gdańsku – moc atrakcji na najmłodszych!

6. KUJ ŻELAZO, PÓKI GORĄCE!

Zobacz mistrzów płatnerskich w akcji!
Pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali.
Pokaz kucia artystycznego „Kuj żelazo, póki gorące”
– Wykonanie podkowy użytkowej przez profesjonalnych podkuwaczy
– Wykonanie narzędzi gospodarstwa domowego
– Pokazy i wykonanie tradycyjnej biżuterii wykorzystując tradycyjne palenisko ogniowe
– Elementy technik kowalskich wykorzystywanych w „gdańskich” kratach zabytkowych.

Szczegółowy program Jarmarku św. Dominika znajdziecie TU!

Mapa

Kasia

 

Podobał Ci się wpis? Wspaniale! Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz go udostępnić 😉

fot. archiwum MTG www.jarmarkdominika.pl
Publikacja: 23 lipca 2019

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Warto przeczytać
Długi weekend w Trójmieście!

Długi weekend w Trójmieście przed nami! Zapraszam na zestawienie najciekawszych rodzinnych wydarzeń! Tym razem zestawienie troszkę…

Alpaki górą!

Pod koniec lipca odwiedziliśmy kolejne, fantastyczne miejsce, prowadzone z miłością i pasją! Poznajcie Ranczo Puchata Alpaka….

Farma Alexa poleca się na rodzinną wycieczkę!

Witajcie w prawdziwie wiejskiej przygodzie! To tegoroczne hasło przewodnie pierwszego w Polsce rolniczego parku rozrywki –…