Znajdź nas na:
„Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” ale czy na pewno?

„Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” ale czy na pewno?

To była premiera! Oskar jak tylko usłyszał, że idziemy do teatru na premierę od razu wiedział, że będzie to coś wyjątkowego. To zaszczyt obejrzeć spektakl, którego jeszcze nikt inny nie widział 🙂

„Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” to trzecia i zarazem ostatnia część adaptacji „Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi” francuskiego pisarza Pierre’a Gripariego. Kto z Was widział dwie poprzednie części wie, że nie jest to kolejna infantylna historyjka dla dzieci.

Ale skoro mowa o „szczęśliwym zakończeniu”, to zacznijmy od początku. Pierwsza część adaptacji miała swoją premierę trzy lata temu. Była to „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku”. Kolejna część to „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku”, którą mieliśmy przyjemność obejrzeć w tym roku na deskach Teatru Gdynia Główna (naszą relację znajdziecie tutaj). A „Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” miała swoją premierę w zeszły weekend.

Spektakl w reżyserii Ewy Ignaczak nie jest łatwy dla najmłodszych widzów. Forma teatralna jest zupełnie inna od tej którą dobrze znamy i lubimy. Jest trochę demonicznie. Trochę dziwnie. Chwilami jest zabawnie. Panuje zamierzony chaos. A dlaczego? Bo to, co się dzieje w opowiadanej bajce, jest snem i próbą przypomnienia sobie, co w tym śnie było. A jak wiemy, sny bywają bardzo dziwne.

Podczas spektaklu zadawane są trudne pytania. Bohaterowie zmagają się z najtrudniejszymi, życiowymi wyborami. Twórcy zapewniają, że jest to zabieg zamierzony, ponieważ cenią intuicję i mądrość dzieci. Ja również cenię mądrość mojego dziecka, jednakże widząc jego zdezorientowanie, czasem strach – na bieżąco, cichutko, tłumaczyłam pewne sceny. Uważam, że każdy rodzic powinien porozmawiać z dzieckiem po spektaklu, aby mógł się dowiedzieć, jak dziecko odebrało, ten trudny przekaz.

Cały spektakl dźwigają czterej aktorzy. Prawie każdy z nich gra kilka postaci. Co może być kolejnym powodem do lekkiej dezorientacji dziecka. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 4 roku życia. Naszym zdaniem minimalny wiek, to 6 lat. Ale jeśli jesteście ciekawi i macie w domu 4 letniego zucha, to zawsze warto spróbować.

Kolejny spektakl można zobaczyć w tę niedzielę na deskach Teatru Gdynia Główna o godz. 12:00. Bilety 25 zł. Po szczegóły zapraszamy tutaj!

Jeśli nie widzieliście żadnej poprzedniej części adaptacji „Bajki o księciu Pipo, o koniu Pipo i księżniczce Popi”, to nic nie szkodzi. „Bajkę o Bajce…” można obejrzeć nie znając wcześniejszych przygód bohaterów.

Każda historia musi się kiedyś skończyć. Czy było to szczęśliwe zakończenie? Oceńcie sami.

fot. Grzegorz Kujawiński

 

TWÓRCY:

Reżyseria:EWA IGNACZAK

Scenariusz:EWA IGNACZAK

Obsada:IDA BOCIAN

Obsada:MAŁGORZATA POLAKOWSKA

Obsada:JAKUB GRZYBEK

Obsada:BARTŁOMIEJ SUDAK

Światło i dźwięk:MARZENA CHOJNOWSKA

teatr:TEATR STAJNIA PEGAZA

 

Kasia

Publikacja: 17 października 2019

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać
Zdalnie Sterowane BMW i8

W ramach naszej współpracy ze sklepem FlyToy.pl mieliśmy przyjemność testować zdalnie sterowane BMW i8! Ależ to…

City break Bergen, czyli rodzinny weekend w Norwegii!

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest ten city break? Jest to krótka podróż do…

City break Wilno, czyli rodzinny weekend na Litwie!

Nasz pierwszy w tym roku city break był dość spontaniczny. Wilno chodziło nam po głowie od…

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner