Znajdź nas na:
Zagroda edukacyjna „U Młynarza”

Zagroda edukacyjna „U Młynarza”

W weekend odwiedziliśmy niezwykłe miejsce na Żuławach Gdańskich. W małej miejscowości Mokry Dwór mieści się Zagroda edukacyjna „U Młynarza”, gdzie znajduje się działający, ponad stuletni wiatrak.

zagroda

Zwiedzaliśmy kilka zabytkowych wiatraków, które były skansenami lub muzeami i nie wytwarzały już mąki. Natomiast pierwszy raz byliśmy w działającym młynie! Wiatrak w Mokrym Dworze jest wiatrakiem typu Paltrak z 1903 roku, który w 2016 został przeniesiony na Żuławy Gdańskie z miejscowości Wyszogród w powiecie płockim. Co ciekawe, do obsługi takiego wiatraka, potrzebna jest tylko jedna osoba! W tym wypadku jest to Pan Wiesław Zbroiński. Pan Wiesław sam wytwarza mąkę, niebawem również kaszę gryczaną oraz jest w stanie samodzielnie obrócić cały wiatrak w stronę wiatru. Pozwala na to specjalna konstrukcja. Podczas zwiedzania zajrzycie na pewno pod wiatrak i będziecie mogli na własne oczy jak wszystko działa.

zagroda

Właściciel, Pan Wiesław osobiście oprowadza po wiatraku i opowiada o swojej pracy. Pan Wiesław opowiada niezwykle ciekawie, z humorem, z anegdotkami i (co bardzo ważne) z fajnym podejściem do dzieci! Właściciel chętnie odpowiada na wszystkie pytania i zachęca aby wszystkiego spróbować, dotknąć, sprawdzić. Dzieci jak i dorośli z pewnością nie będą się nudzić.

zagroda

Oprócz wiatraka są jeszcze zwierzątka: osiołki, owce, kozy, świnki i przeróżne ptactwo 😊 Jest również niecodzienny plac zabaw z podwórkowymi grami! Wszystko to znajduje się na dużym, zielonym terenie, gdzie czas płynie jakby wolniej.

zagroda

Zagroda edukacyjna u Młynarza zrobiła na nas duże wrażenie. Oprócz zwiedzania wiatraka, dobrej zabawy i głaskania zwierzątek, wyszliśmy z dużą dawką wiedzy na temat wyrabiania mąki, konstrukcji wiatraka jak również z ciekawostkami historycznymi na temat okolicy. Brawo za pomysł, wykonanie, za pasję i serce włożone w to miejsce!

Jeśli są wśród Was pedagodzy, to zapiszcie ten adres i zabierzcie tam swoich uczniów! Pan Wiesław przygotuje dla Was wspaniałe warsztaty z wyrabianiem mąki i własnych wypieków!

zagroda

Przydatne informacje:

 • Adres: Mokry Dwór 1B, 83-021 Mokry Dwór. Lokalizacja tutaj!
 • Zwiedzanie wiatraka w weekendy 10:00 / 12:00 / 14:00.
 • Grupy zorganizowane mogą zwiedzać wiatrak i zagrodę w tygodniu – najlepiej zdzwonić do Właściciela Pana Wiesława i zapytać o szczegóły: 508 600 385.
 • Bilety: 20 zł osoba dorosła, 15 zł dziecko.

W piątki Pan Wiesław piecze prawdziwy chleb na zakwasie i przepyszne chałki. Możecie je zamówić przez telefon lub sms-em i podczas odwiedzin w weekend odebrać pyszności 😊 Polecamy!

Kto z Was już był U Młynarza? Jak wrażenia? A może polecicie nam podobne miejsca w okolicy?


Jeśli spodobał Ci się wpis, to zostaw proszę po sobie znak. Udostępnij, polub, skomentuj. Dziękujemy!


KasiaMatka Polka Redaktorka. Na co dzień zajmuję się Familytime.pl – to moja praca i hobby. Piszę teksty, robię zdjęcia i filmy, przygotowuję zestawienia wydarzeń, odpisuję na komentarze, na wiadomości i robię wszystko, aby jak najwięcej rodzin, spędzało czas RAZEM!

A jeśli chcesz być z nami na bieżąco, zapraszamy na nasze pozostałe kanały 👇

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

zagroda

Publikacja: 10 sierpnia 2021

Komentarze (2)

  Piszczowata
  14 sierpnia 2021

  Dziękujemy pięknie za pomysł!!
  Właśnie wracamy z wycieczki!. Rewelacja… przesympatyczny Pan, z podejściem i cierpliwościa do dzieci! Dodatkowo opowiada z ogromną pasją.
  Zwierzątka wkoło takie sowbine i zadbane…
  Nasze dzieci zauroczone miejscem.
  Obkupiliśmy się w pyszne wyroby…😋

  Zdecydowanie Polecam y!

   Kasia familytime.pl
   14 sierpnia 2021

   Ale radość! Cieszymy się ogromnie, że Wam się podobało 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać
Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski!…

Chcesz planować wyjazdy z dziećmi, ale boisz się zmiany planów? Ta opcja uratuje twoje pieniądze!

Kolonia i ferie dla dzieci, rodzinny weekend w Polsce, wymarzone wakacje za granicą, wyjazd na narty,…

Kino Helios Gdynia z dwiema salami Dream!

Czy marzyliście kiedyś, aby oglądać filmy w kinie i leżeć jak na wygodnej kanapie? Zachwycać się…

Cookie Consent with Real Cookie Banner