Znajdź nas na:
Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat

Centrum Nauki Experyment kończy 15 lat

1 czerwca 2007 roku – to właśnie tego dnia oficjalnie otwarto Centrum Nauki Experyment w Gdyni. I choć na początku mieściło się ono na zaledwie 500 metrach kwadratowych, to od pierwszego dnia swojej działalności stało się bardzo ważnym miejscem na mapie Gdyni i całego Trójmiasta. Miejscem, które od 2013 roku, już na siedmiokrotnie większej powierzchni niż podczas otwarcia, nie tylko dostarcza rozrywkę, ale przede wszystkim edukuje, zachęca do dyskusji i inspiruje do wspólnego tworzenia dobrej przyszłości, w oparciu o naukę, z poszanowaniem środowiska. Miejscem, które w każdym tygodniu odwiedzały najpierw setki, a później tysiące gości w każdym wieku. A w końcu miejscem, które od 28 maja do 5 czerwca będzie świętować swoje 15-lecie!

Gdy Experyment rozpoczynał swoją działalność, jego nadrzędnym celem była aktywna edukacja, wykorzystująca rozwiązania technologiczne. Interaktywne wystawy, będące charakterystycznym i nierozłącznym elementem centrów nauki, stały się pretekstem do wyboru mądrej, inspirującej rozrywki, jak również ważnym narzędziem wspierającym edukację formalną.

W 2007 roku, w zaadaptowanych na wystawę budynkach garaży dawnej zajezdni trolejbusowej, pracę zaczęło dosłownie kilku pasjonatów. Koncept centów nauki nie był wtedy jeszcze zbyt znany w Polsce, więc od pierwszych dni uczyliśmy się pracy z interaktywnymi eksponatami, nowych formatów w pracy z gośćmi, a także nowego podejścia do organizacji wydarzeń. Poznawaliśmy i wdrażaliśmy innowacyjne metody, rozbudowując know-how, którym dzieliliśmy się, przekazując tę wiedzę dalej, między innymi do przedstawicieli środowisk szkolnych – mówi Natalia Grzywacz-Leszkowska, wicedyrektor Centrum. – Dziś nasze Centrum to nie jedna, lecz pięć wystaw edukacyjnych oraz dziesiątki specjalistów, którzy tworzą to miejsce, rozwijając jego ofertę i popularyzując naukę. To również setki naukowców, nauczycieli oraz przedstawicieli innowacyjnych firm, z którymi na co dzień współpracujemy i realizujemy projekty – dodaje Grzywacz-Leszkowska, która z CNE jest związana nieprzerwanie od 2008 roku.

Z biegiem lat pierwotne założenia nieustannie ewoluowały, rozwijając ofertę instytucji o kolejne formaty działań i interakcji z gośćmi. Choć początkowo Experyment tworzył głównie z myślą o rodzinach z dziećmi, dziś, po 15 latach, jest instytucją, która dociera do odbiorców w każdym wieku – szczególnie tych ciekawych świata, stawiających na rozwój, ale i tych, którzy do tej pory nie identyfikowali się z edukacją społeczną, popularyzacją nauki, nie interesowali się nowymi technologiami czy wyzwaniami cywilizacyjnymi.

W ciągu 15 lat Experyment odwiedziły ponad 2 miliony gości, którzy nie tylko eksplorowali wystawy Centrum, ale również brali udział w tysiącach warsztatów, wykładów i wydarzeń specjalnych. Dziś CNE co weekend zaprasza gości na Warsztaty Rodzinne, a w tygodniu oferuje niemal 40 rodzajów zajęć edukacyjnych dla szkół i przedszkoli. W gdyńskim Centrum organizowane są również wykłady dla dorosłych Science Cafe i Ciekawi Świata, a także cykliczne wydarzenia, jak Noc Naukowców, NaukoweLove czy ScienceCom. Wystawy Experymentu zajmują przestrzeń 3500 m2, na której znajduje się niemal 200 eksponatów podzielonych na pięć wystaw stałych.

Dziś celem CNE jest, by jak najszerzej oddziaływać i zachęcać do świadomego kształtowania przyszłości, przyjaznej zarówno dla nas, jak i dla otaczającego nas środowiska. Ważną częścią działalności Centrum Nauki Experyment są działania na rzecz klimatu. Dlatego stworzona została otwarta społeczność ludzi zainteresowanych problematyką klimatyczną, czyli Zielony Hub – Klimat i Środowisko. Stał się on odpowiedzią na rosnące zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. CNE jest także członkiem Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu oraz koordynatorem działań w ramach miejskiego programu Gdynia w klimacie. Experyment z racji swojej misji włącza się również w ideę UNESCO i jako jedna z instytucji gdyńskich realizuje program Miast Uczących się.

Popularyzacja i komunikowanie nauki, inspirowanie do podjęcia kariery naukowej, zachęcanie do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, dostarczanie rzetelnej wiedzy i zweryfikowanych faktów. To tylko część z wyzwań, które na co dzień realizuje Experyment.  Choć ich wdrażanie to nieustanne poszukiwania nowych, zadowalających i jednocześnie atrakcyjnych dla odbiorców rozwiązań, satysfakcja z realizowania postawionych sobie zadań jest ogromna. W 2020 roku dyrektor Centrum Nauki Experyment objęła stanowisko Prezesa Zarządu ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. Organizacja zrzesza instytucje kultury, centra nauki, muzea oraz inne organizacje, prowadzące działalność związaną z popularyzacją nauki, edukacją i działaniami kulturotwórczymi.

Celem naszych działań jest angażowanie publiczności do udziału w nieustannym dialogu ze światem nauki. Świadomi wyzwań, z jakimi mierzy się komunikacja naukowa, staramy się budować szereg pozytywnych skojarzeń i emocji związanych z nauką, sprawiając, że staje się ona dostępniejsza i bardziej zrozumiała. Jesteśmy sprzymierzeńcem poznania jako procesu, a nie wyłącznie rezultatu. Do udziału w tym procesie zapraszamy każdego – mówi dyrektor Centrum Nauki Experyment, Alicja Harackiewicz. – W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, które obecnie, jeszcze bardziej niż kiedyś, oczekuje od przedstawicieli nauki wsparcia w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz znalezienia rozwiązań aktualnych problemów, tworzymy przestrzeń do rozumienia i poznawania świata, jego jedności i współzależności. Przybliżając badania, podkreślamy i tłumaczymy ich efekty oraz wagę dla wspólnej przyszłości – dodaje Harackiewicz.

Jak gdyńskie Centrum będzie świętować swój jubileusz? Od 28 maja do 5 czerwca wszyscy goście wejdą do CNE w specjalnej, urodzinowej cenie – 15 złotych. W weekendy 28-29 maja i 4-5 czerwca odbędą się WARSZTATY RODZINNE dla rodzin z dziećmi 6+. 1 czerwca Experyment, wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i Gdyńskim Centrum Sportu, zaprasza na Dzień Dziecka, który odbędzie się zarówno w budynku CNE, jak i na przestrzeni pomiędzy budynkami III i IV PPNT. Na zewnątrz na gości czekać będą wystrzałowe eksperymenty, pokazy naukowe, warsztaty i wiele więcej. Z kolei na wystawach będzie można wziąć udział w chemiczno-plastycznych warsztatach i namalować dla Experymentu ogromną, urodzinową laurkę!

Więcej informacji na temat wydarzeń w linkach:

Dzień Dziecka – https://experyment.gdynia.pl/events/dzien-dziecka-w-experymencie/

WARSZTATY RODZINNE – https://experyment.gdynia.pl/events/warsztaty-rodzinne-experymenty-po-pachy/


Artykuł opublikowany we współpracy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.


centrum nauki

centrum nauki

Publikacja: 23 maja 2022

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać
Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski!…

Chcesz planować wyjazdy z dziećmi, ale boisz się zmiany planów? Ta opcja uratuje twoje pieniądze!

Kolonia i ferie dla dzieci, rodzinny weekend w Polsce, wymarzone wakacje za granicą, wyjazd na narty,…

Kino Helios Gdynia z dwiema salami Dream!

Czy marzyliście kiedyś, aby oglądać filmy w kinie i leżeć jak na wygodnej kanapie? Zachwycać się…

Cookie Consent with Real Cookie Banner