Znajdź nas na:
Kalendarz

Dziecko i czary

Miejsce:
Opera Bałtycka w Gdańsku
Adres:
Aleja Zwycięstwa 15, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Piątek, 28-04-2023, Szczegóły w opisie
Sobota, 29-04-2023, Szczegóły w opisie
Koszt wstępu:
od 33 zł
🧒🪄 DZIECKO I CZARY
L’Enfant et les sortilèges
Maurice Ravel
fantazja liryczna w dwóch częściach
libretto Sidonie-Gabrielle Colette
oryginalna francuska wersja językowa z polskimi napisami
________________________________________________
TERMINY SPEKTAKLI:
📅 28.04.2023, piątek, godz. 11:00
📅 28.04.2023, piątek, godz. 18:00
📅 29.04.2023, sobota, godz. 11:00
🎫 BILETY DO NABYCIA NA STRONIE
www.bilety24.pl
________________________________________________
Inspiracją do powstałej w 1924 roku opery Maurice’a Ravela „Dziecko i czary” (L’Enfant et les sortileges) była sztuka teatralna Sidonie-Gabrielle Colette. Pisarka i kompozytor stworzyli libretto, które jest niezwykle oryginalną opowieścią przepełnioną zdarzeniami nieprawdopodobnymi i fantastycznymi. W tym jednoaktowym, składającym się z dwóch obrazów dziele, śpiewają meble, imbryki, filiżanki, zegary, zwierzęta, a nawet ogień.
Baśniowa opera jest historią z morałem. Jej głównym bohaterem jest Dziecko (L’Enfant). W pierwszym obrazie nieposłuszny i krnąbrny chłopiec za karę zostaje przez Mamę zamknięty w pokoju. Ze złości niszczy znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W pewnym momencie meble, zegary, postaci z książki, filiżanka i inne rzeczy ożywają, skarżąc się i grożąc Dziecku. W następnym obrazie domowe koty wprowadzają Dziecko do ogrodu. Tu skrzywdzone przez Dziecko zwierzęta i rośliny chcą ukarać dręczyciela. Chłopiec lituje się nad zranioną Wiewiórką i ze współczuciem opatruje jej ranę. Zwierzęta dostrzegają skruchę, wybaczają Dziecku i pozwalają mu na powrót do Mamy.
Opera Ravela, zachwycająca subtelnością muzyczną i lirycznym wdziękiem, przeznaczona jest dla dzieci i tych, którzy są dziećmi podszyci. Dla dorosłych wsłuchanie się w tę muzykę może stać się powrotem do kraju lat dziecinnych. Do krainy baśni i dobrych czarów, za którymi tęsknią i dzieci, i dorośli.
Zapraszamy na zaczarowaną dźwiękami muzyki Ravela baśniową opowieść.
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner