Znajdź nas na:
Kalendarz

Europejska Noc Muzeów w Łaźni 1 i 2

Miejsce:
CSW Łaźnia
Adres:
Różne lokalizacje, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
14-05-2022 godz. 12:00-23:00
Koszt wstępu:
0-1 zł
Europejska Noc Muzeów 2022
🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘
🏛 CSW Łaźnia 1
Gdańsk Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1
🌑 Godz.12.00-24.00
Wystawa Rosemberga Sandovala: Labriego
Kuratorka: Anna Róg
29.04-12.06.2022
Wstęp: 1zł
W CSW Łaźnia, po raz pierwszy w Polsce, prezentujemy twórczość Rosemberga Sandovala, kolumbijskiego artysty, jednego z pionierów i najważniejszych przedstawicieli performansu w Kolumbii i Ameryce Południowej, który w swojej transgresywnej twórczości porusza kwestie moralności, śmierci, wygnania i pamięci. Jego sztuka jest głosem o przemocy i konfliktach, w jakich od dziesięcioleci pogrążony jest jego kraj. Performance jest dla niego formą ekspresji politycznej. Wykorzystując swoje ciało Sandoval przekracza granice konwencji, narusza i pogwałca komfort estetyczny odbiorców. Z kunsztem łączy dosadność i poetykę.
Tytuł wystawy, Labriego, odnosi się do niezwykle ważnej dla Kolumbijczyków kwestii relacji z ziemią. Nierówności społeczne, brutalne przesiedlenia chłopów, nielegalne wydobycie surowców, przymusowe siewy i zbiory koki — wszystkie te problemy społeczne są powiązane z zarządzaniem ziemią. Labriego to chłop bez roli, który pracuje dla kogoś innego, jest źle opłacany, bez dostępu do emerytury, opieki zdrowotnej i edukacji.
🌒 Godz. 18.00
Warsztaty dla dzieci (6-10 lat): Czy to robot, czy przybysz z innej planety?
Prowadząca: Barbara Secke
Sala warsztatowa nr 1 CSW Łaźnia 1
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona — zapisy: k.gruba@laznia.pl
W ramach Nocy Muzeów 2022 zapraszamy na twórcze warsztaty plastyczne dzieci, których pasją jest konstruowanie, budowanie i kreowanie nowych bohaterów i ich świata. Podczas zajęć najmłodsi będą mogli stworzyć swoją własną postać wraz z całą historią bohatera i otaczającą go scenerią. Podczas zajęć dzieci będą pracowały na zaproponowanych materiałach, w tym, na wydrukowanych figurkach metodą 3D ModiBotów. To co budujemy? Robota, czy przybysza z innej planety?
🌓 Godz. 20.00
Przegląd krótkometrażowych filmów eksperymentalnych IN OUT Festival
Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Sala kinowa CSW Łaźnia 1
Wstęp: 1zł
Podczas przeglądu pokażemy krótkie eksperymentalne filmy z całego świata, które zostały nagrodzone i wyróżnione podczas IN OUT Festival w latach 2015-2020. Festiwal jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, organizowanym od 2005 roku. W jego ramach odbywa się otwarty, międzynarodowy konkurs na krótkie filmowe formy eksperymentalne. W ostatnich edycjach Festiwalu twórcy badali interdyscyplinarność w obszarze filmu eksperymentalnego, tańca, teatralności, muzyki czy architektury. Podczas przeglądu można się będzie przyjrzeć, jak zmienia się film eksperymentalny w kontekście oddziaływania nowych mediów, a jak w zetknięciu z innymi środkami wyrazu. Projekt wspierają Marszałek Województwa Pomorskiego i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
🌑🌘🌗🌖🌕🌔🌓🌒🌚🌘🌗🌖🌕🌔🌓🌒🌚🌘🌗🌖🌕🌔🌓🌒🌚
🏛 LKW Gallery
Gdańsk Dolne Miasto, ul. Szopy (pod wiaduktem)
🌕 Godz. 19.00-23.00
Wystawa Julii Tymańskiej: Pop-a-cola
Wernisaż: 14.05.2022 o godz. 19.00
Projekt w ramach cyklu „Windows 2022. Nowe Zjawiska”
Kuratorka: Anna Szynwelska
Godziny ekspozycji:
14.05.2022: 19.00-23.00
15.05-22.05.2022: 16.00-20.00
Podczas Nocy Muzeów LKW Gallery (czyli TIR „zakleszczony” pod wiaduktem przy ulicy Szopy), zostanie przekazany w ręce młodej gdańskiej artystki, Julii Tymańskiej. Ta absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zajmuje się szeroko pojętą sztuką wizualną, a jej prace są wynikiem poszukiwania własnego języka wypowiedzi dla treści, dla których mowa ludzka wydaje się zbyt uboga. Pop-a-cola to kontynuacja cyklu Melanż, czyli różnorakich obiektów inspirowanych ikonami popkultury. Julia Tymańska zwraca uwagę na nasz czynny udział w kulturze konsumpcyjnej. Stara się wykraczać poza ramy płótna, odchodzi od tradycyjnych wartości, nie gubiąc przy tym tkanki malarskiej. W swoich działaniach nie ogranicza się tematem, ani formą. Podejmuje opowieści dnia codziennego łącząc elementy stref (sub)kulturowych, w których się obraca.
Głównym elementem pokazu jest obiekt malarski wzorowany na butelce coca-coli, a właściwie jej podrobionej wersji — Coli, przedstawiony w zastygłej formie — jeszcze produktu i już odpadu.
🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖
CSW Łaźnia 2
Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
🌖 Godz. 18.00-24.00
Wystawa Enrique Ježika: Moje stulecie
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska
Wernisaż: 14.05.2022 o godz. 18.00
Wystawa czynna: 14.05-19.06.2022
Wstęp wolny
Enrique Ježik jest współczesnym, argentyńskim artystą, od prawie dwudziestu lat mieszkającym i pracującym w Meksyku. Jego multidysplinarne prace koncentrują się na zagadnieniach władzy i manipulacji informacją przez media masowe. Artysta poświęca się głównie badaniu form i strategii, jakie może przybierać przemoc: wojen, manifestacji miejskich, manipulacji informacją, użycia broni i małych mechanizmów codziennej kontroli w systemach nadzoru. W swoich pracach Ježik wykorzystuje działania destrukcyjne jako sposób na zdemaskowanie procesów przemocy, które charakteryzują naszą epokę. Projekt pokazany w CSW Łaźnia 2 będzie oparty na książce Güntera Grassa „Moje stulecie” i będzie odpowiedzią artysty na ideologię neonazistowską.
🌗 Godz. 19.00
Warsztaty dla dorosłych — Projekcja w przestrzeni
Warsztaty realizowane przez Pracownię Animacji i Działań Wizualizacyjnych Wydziału Grafiki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych | Warsztaty otwarte
Prowadzący: Robert Turło i Adam Przybysz
Sala warsztatowa nr 24 CSW Łaźnia 2
Wstęp wolny
Zapraszamy wszystkich fanów i fanki tworzenia szybkich instalacji holograficznych do Sali 24 w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Mile widziane będą również osoby nieposiadające doświadczenia animacyjnego, zaciekawione całym procesem twórczym. Warsztaty mają charakter otwarty, z tego względu momentami mogą tworzyć się kolejki.
🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖
🏛 KinoPort (CSW Łaźnia 2 )
Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
https://www.facebook.com/kinoport
Wstęp: 1zł
🌘 16.00
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu | 2020 | 82´ | Szwecja | reż. Moa Gammel
Na naszych najmłodszych widzów oraz ich rodziców czekają niezwykłe przygody i wyzwania! Tym razem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai stanie przed trudnym zadaniem pojmania rabusia pociągów. Czy uda im się rozwikłać zagadkę przed kolejną kradzieżą mimo, że ich Biuro zostaje zamknięte? Zbierają dowody, analizują fakty, lecz podejrzanych robi się coraz więcej. Do miasteczka zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się pojawi? Czy uda się przyłapać złoczyńcę na gorącym uczynku? Finał sprawy, jak zwykle, okaże się zaskakujący!
🌚 17.40
On My Mind | 2021 | 18´ | Dania | reż. Martin Strange-Hansen
Please Hold | 2020 | 19´ | USA | reż. K.D. Dávila
Sukienka | 2020 | 30´ | Polska | reż. Tadeusz Łysiak
The Long Goodbye | 2020 | 12´ | Wielka Brytania | reż. Aneil Karia
Ala Kacchu – Take and Run | 2020 | 38´ | Szwajcaria | reż. Maria Brendle
Dla miłośników krótkich form przygotowaliśmy pięć krótkometrażowych filmów aktorskich nominowanych do Oscara. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki; oraz dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością a poszanowaniem tradycji.
🌒 20:00
Titane | 2021 | 108 | Belgia/Francja | reż. Julia Ducournau
Na koniec, dla tej części naszej publiczności, która lubi kino autorskie, eksperymentalne, nieoczywiste, pozostawiające na koniec więcej pytań, niż odpowiedzi. Główną bohaterką w filmie francuskiej reżyserki Julii Ducourny jest dziewczynka imieniem Alexia, będąca ofiarą wypadku samochodowego, w wyniku którego w jej głowę zostaje wszczepiona tytanowa płytka. Lata później dorosła już dziewczyna rozpala do czerwoności toksycznych facetów podziwiających jej wijące się na pięknych samochodach półnagie ciało. Coś jest z nią nie tak – jej wewnętrzne pęknięcie popycha ją do prowadzenia ryzykownych gier z mężczyznami i maszynami, które prowadzą tylko i wyłącznie do orgii przemocy. W pewnej chwili posuwa się za daleko w swych dążeniach, żeby przekroczyć wszystkie granice i znaleźć za nimi prawdziwą siebie.
🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖🌗🌘🌚🌒🌓🌕🌖
Wstęp do CSW Łaźnia 1 i KinoPorcie za 1 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.