Znajdź nas na:
Kalendarz

Festiwal Światła 2023

Miejsce:
Hevelianum
Adres:
Gradowa 6, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Sobota, 13-05-2023, 16:00
Niedziela, 14-05-2023, 17:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
💡💡💡 Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii – w weekend 13–14 maja zapraszamy wszystkich do Hevelianum na Festiwal Światła.
🔥 Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13–14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie całe spektrum atrakcji.
🧒 Dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne o świetle.
🧑‍🦳Na seniorów czekają zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji i rozpoznawania fałszywych treści w Internecie.
🧑‍🎨 Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L’arT.
👩‍🔬 O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście z czasopisma astronomicznego Urania – Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza i Polskiej Agencji Kosmicznej.
👨‍💻 Dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.
Podczas festiwalowych warsztatów będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy i wykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy).
🗺️ Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.
⚡⚡⚡ Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend – w sobotę w godz. 16:00–22:00 oraz w niedzielę 12:00–17:00, natomiast kulminację tegorocznego wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to Góra Gradowa zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta.
🔥 Wieczorne pokazy zainicjuje uruchomienie monumentalnej instalacji świetlnej For Peace o godzinie 20:30. Aż do północy będzie można podziwiać olśniewające wizualizacje i mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej oraz spektakl teatru tańca h.art.
Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność.
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner