Znajdź nas na:
Kalendarz

Gdańska Eko Strefa #Czyste Miasto Gdańsk

Miejsce:
Skwer Heweliusza
Adres:
Rajska, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Sobota, 13-08-2022, 11:00 - 17:00
Niedziela, 14-08-2022, 11:00 - 17:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
Gdańska Eko Strefa # CzysteMiastoGdańsk
📅 Kiedy? 13 sierpnia i 14 sierpnia 2022 r.
🌄 Gdzie? na skwerze Heweliusza w Śródmieściu Gdańska
⏰Start: godz. 11:00-17:00
🚪Wstęp? Darmowy!
♻GDAŃSKA EKO STREFA to największe ekologiczne wydarzenie plenerowe z udziałem wszystkich jednostek miejskich realizujących swoje działania, projekty i kampanie na rzecz gospodarki odpadami, ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju i aktywnego, zdrowego stylu życia!
•przyjdź • baw się •edukuj • doświadczaj • segreguj • bądź eko!
W wypełnionej po brzegi atrakcjami Eko strefie, Miasto przewidziało całą masę niespodzianek, inspiracji i kompleksową edukację zarówno dla starszych jak i młodszych uczestników wydarzenia -> to będzie Ekologiczny zawrót głowy!
Zaprezentowany zostanie cały wachlarz porad, możliwości, pomysłów, działań i inspiracji opartych na konkretnych, życiowych przykładach dotyczących sposobów na prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia, minimalizacji wytwarzania odpadów oraz świadomego i odpowiedzialnego postępowania z tymi które już powstały. Porozmawiamy o tym, jak nie marnować i dawać drugie życie przedmiotom, czy też jak ekologicznie się przemieszczać.
W programie m.in. ekologiczne warsztaty zero waste, podczas których będzie można wykonać praktyczne produkty dla siebie i zabrać je ze sobą do domu, występy Miejskiego Teatru Miniatura, który zaprezentuje edukacyjny spektakl dla dzieci Kierunek Ziemia, pokaz gotowania na żywo „zero waste cooking” – czyli jak smacznie i zdrowo przygotować posiłek z resztek, które zostały nam w lodówce, obejrzeć występy studio tańca „Siemanko”, poćwiczyć jogę, czy też po prostu odpocząć w strefie relaksu, przy spokojnej muzyce.
Zaproszone, znane blogerki opowiedzą nam o swoim stylu życia i o ciekawych rozwiązaniach zero waste, zastosowaniu ekologicznych gadżetów, natomiast przedsiębiorcy uzyskają eko porady, które będą mogli wdrożyć w życie w swoim biznesie. Ponad to dostępny będzie nasz punkt krawiecki, przy którym uszyjesz woreczek na owoce lub przyszyjesz naderwany guzik 😉 Rodziców zapraszamy na relaks na świeżym powietrzu, a maluchów do wspólnej zabawy. Dla dzieci przygotowaliśmy wiele gier, zabaw i quizów, a dzięki specjalistom od elektro mobilności dowiemy się więcej o śladzie węglowym i przejedziemy elektryczną hulajnogą. Będą też punkty z eko gadżetami i wiele więcej.
Podczas wydarzenia odsłonimy kulisy życia w idei zero waste i pokażemy, że wcale nie musi być ono trudne ani drogie! W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu zmiana naszych nawyków może wydawać się trudna, jednak jest ona konieczna, aby poprawić sytuację naszej planety!
Naucz się, jak ograniczyć powstawanie odpadów w swoim domu i biznesie a także jak świadomie i odpowiedzialnie postępować z tymi, które już powstały!
Odwiedź stoisko Super Sortera, przejdź ścieżkę edukacyjną od powstania odpadu do jego utylizacji i zdobądź nagrodę!
Razem możemy zmienić świat – zacznijmy od Gdańska!
#GdańskaEkoStrefa #CzysteMiastoGdańsk
Program będzie aktualizowany 
Kliknij „wezmę udział”, aby być na bieżąco!
PROGRAM WYDARZENIA
13 i 14 SIERPNIA 2022 | SOBOTA I NIEDZIELA | 11.00 – 17.00
SKWER JANA HEWELIUSZA W GDAŃSKU
11.00 – 17.00
Strefa Super Sortera # Czyste Miasto Gdańsk
Stoisko Super Sortera – stoisko informacyjno-edukacyjne, odbiór nagród za zebrane pieczątki Warsztaty pod namiotami:
Szkło – doniczki ze słoików do ukorzeniania oraz nasadzania roślin także oklejanie makulaturą / szklane skarbonki i lampiony
Papier – produkcja wikliny papierowej oraz wspólne wyplatanie koszyczków i donic ozdobnych, ozdobniki z makulatury na metalowe i plastikowe doniczki/
Metale i tworzywa sztuczne – doniczki z puszek i pojemników/ grzechotki z pojemników metalowych i plastikowych wypełnianych grochem, kaszą
BIO – mini ogródek z odpadów popularnych warzyw zorganizowany w doniczkach
Stoisko krawieckie – szycie woreczków na owoce i warzywa, drobne usługi krawieckie – tu przyszyjesz naderwany guzik, uszyjesz własny piórnik do szkoły i wiele więcej
11.00 – 17.00
Warsztat zero waste 1
Podczas warsztatu każdy uczestnik będzie mógł wykonać ekologiczny przedmiot dla siebie Warsztaty przygotowane będą w wersji dla dzieci i dorosłych:
13.08 Warsztaty wykonania własnoręcznie bransoletki z zawleczek od puszek / maskotka ze skrawków materiału
14.08 Warsztaty wykonania własnoręcznie bransoletki z zawleczek od puszek / maskotka ze skrawków materiału
11.00 – 17.00
Warsztat zielarski
Podczas warsztatu, uczestnik Gdańskiej Eko Strefy będzie mógł samodzielnie wykonać ekologiczny kosmetyk na bazie naturalnych składników dla siebie:
13.08 – wykonanie świecy sojowej
14.08 – wykonanie czekoladowego peelingu do ciała
11.00 – 17.00
Warsztat zero waste 2
Każdy uczestnik biorący udział w warsztacie, zapozna się z tematyką zero waste dla przedsiębiorców, usłyszy o praktycznych ekologicznych poradach które będzie mógł wdrożyć w swoim biznesie i wykona krok po kroku ekologiczny produkt
– praktyczny warsztat dla przedsiębiorców w teorii i praktyce
– wykonanie obrączki na serwetki
11.00 – 17.00
ZUT
– Zapraszamy do naszego kontenera, aby poznać w praktyce zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Z przyniesionych czystych nakrętek od plastikowych butelek, będzie można zrobić linijkę. Zobaczysz jak odpady zamieniają się w przedmioty codziennego użytku. Dodatkowo za pomocą koła fortuny, będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów i wygrać fajne gadżety.
11.00 – 17.00
Gdańskie Wody
– Warsztaty tworzenia ogrodów deszczowych
11.00 – 17.00
Port Czystej Energii
– „Port wiedzy: klimat-energia-odpady
Zapraszamy na warsztaty plastyczne w duchu less waste i ponownego wykorzystania. Stworzymy również ekologiczną instalację edukacyjną – gdzie wyrazimy, czym jest klimat i jaki wpływ mają na niego nasze nawyki, co możemy zrobić na co dzień dla ochrony srodowiska, czym jest odpowiedzialne traktowanie zasobów. Dodatkowo na stoisku zaproponujemy kącik wymiany rośliń doniczkowych i książek. „
11.00 – 17.00
Scandic Gdańsk
– „Dekoracje na garden party czy imprezy okolicznościowe z odpadów i resztek / wykorzystanie papieru, kartonu, upcykling, stanowisko wspólne z Wolontariat Gdańsk / grupa Eko liderzy // zioła z naszego podwórka – czyli jak zastępić kupne przyprawy lokalnymi ziołami z naszych podwórek
-Warsztaty wykonania ekologicznych produktów z fusów po kawie”
11.00 – 17.00
Hevelianum
– Koło fortuny z przyrodniczymi zagadkami i nagrodami w formie prostych gadżetów. Sadzenie roślin oczyszczających powietrze, obserwacje mikroskopowe różnych preparatów.
11.00 – 17.00
PreZero
– Warsztaty ekologiczne dla dzieci prowadzone we współpracy z Anną Jędrzejewską – autorką serii książek „W ogrodzie Matyldy”.
Miejski Teatr Miniatura
„Prezentacja spektaklu edukacyjnego pt. „”KIERUNEK ZIEMIA””
13.08 /SOBOTA/
godz. 11:00-12:00 I występ
godz. 13:00-14:00 II występ
11.00 – 17.00
Gdański Archipelag Kultury
– Warsztaty z rękodzieła i dizajnu
11.00 – 17.00
Gdański Ośrodek Sportu
– Gry i zabawy dla dzieci o tematyce proekologicznej: bezpieczne i czyste plaże, błękitna flaga, ochrona ptaków i ssaków morskich, tereny chronione, ekobyn – rożki plażowe.
11.00 – 17.00
Fundacja ProKarton
Na stoisku Fundacji ProKarton odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach czerpania papieru z zużytych kartonów po mleku i sokach oraz otrzymać w prezencie wykonane podczas warsztatu eko-zakładki do książek. Do wspólnej zabawy zapraszać będzie maskotka Fundacji – Pan Karton. Na stoisku edukatorzy Fundacji będą także prezentować zainteresowanym zasady selektywnej zbiórki odpadów oraz proces recyklingu kartonów do płynnej żywności.
11.00 – 17.00
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z problemem zanieczyszczenia środowiska mikroplastikiem, zobaczyć jak mikroplastik wygląda pod mikroskopem. Na stoisku dedykowane „Koło wiedzy – możliwość sprawdzenia swojej znajomości ekologii i ciekawe broszury edukacyjne w tym raport dot. wyników projektu mikroplastikowego.
11.00 – 17.00
Gdańskie Usługi Komunalne
– zrób zdjęcie za kierownicą prawdziwej śmieciarki
– gra edukacyjna „posegreguj odpady”
– omówienie zasad segregacji; warsztaty z recyklingu, sadzenia roślin itp.
11.00 – 17.00
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Pokażemy Wam łąki miejskie, domki dla owadów robione z ‘odpadów’ pozyskiwanych w trakcie prac utrzymaniowych oraz temat lasów kieszonkowych, które będziemy sadzić jesienią.
Wsparcie merytoryczne- Fundacja Planet For Generations
11.00 – 17.00
Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku
– Punk info- edukacyjny: szkodliwości palenia w piecach, program czyste powietrze, ulotki broszury, prezentacja programu gminnego
11.00 – 17.00
Straż Miejska w Gdańsku – Eko Patrol
– Mobilne laboratorium + pojazd elektryczny sekcji odpadowej
11.00 – 17.00
Gdański Ogród Zoologiczny
Skóry, czaszki, pióra – eksponaty wykonane z części ciała zagrożonych gatunków wraz z pogadankami edukacyjnymi o tym jakich pamiątek nie przywozić z wakacji
11.00 – 17.00
SunSol, SunMax
Promowanie fotowoltaiki
11.00 – 17.00
Ziemiosfera
– stand sprzedażowy alternatyw eko & zero waste oraz żywności- zniżki jeśli ktoś będzie pakował do swojego
– doradzanie co każdy może zrobić już dziś by pomóc planecie oraz opowiadanie o dostępnych eko alternatywach
15:00 Scena główna: Zapraszamy wszystkich rodziców na luźną pogadankę o zero waste z dzidzią, naturalnej pielęgnacji i tym jak można dbać o niemowlę i planetę jednocześnie. Podzielimy się naszymi doświadczeniami o tym jak ograniczać produkcję śmieci, co może Ci ułatwić życie i przynieść ogromne oszczędności w niekończącej się liście wydatków. Zaczniemy na scenie o 15:00, a potem zabierzemy was na trawkę by luźno porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i zadać każde pytanie 🙂
P.S. Niemowlaki bardzo miło widziane! My też będziemy ze swoim 😉
Studio Tańca Dominiki Peszel „Siemanko”
13.08 – Występy taneczne solistów, duetów i grup trenujących w SIEMANKO
14.08 -SIEMANKO czas na ROZCIĄGANKO
godz. 11:00 – wzmacnianie
godz. 12:00 – stretching na trawie z Laurą Karczmarzyk”
Mindfulness
„Warsztaty uważności (ang. mindfulness) dla dzieci od 5 do 12 lat i rodziców.
Prowadząca: Violetta Halliday, Mindfulness dla dzieci.
godzina 12:00 – 13:00
11.00 – 17.00
TIER Mobility
-Razem z TIER poznaj zasady jazdy na hulajnodze! Skorzystaj z darmowej przejażdżki hulajnogą i przekonaj się, ile można mieć z tego frajdy i przy tym dbać o naszą planetę. Zajrzyj na nasze stoisko i dowiedz się jak korzystać z urządzenia, jak pobrać aplikację oraz jakie są obecne przepisy prawa
Little Greenfinity
11.00-11.30 warsztaty o zero waste (dlaczego zapobieganie powstaniu opdadów jest dużo lepsze niż „lepsza segregacja”, czym jest problem z odpadami + zakończenie praktycznych warsztatów zrobienia domowych detergentów i własnych kosmetyków,
11.40-12.10 warsztaty o niemarnowaniu żywności
12.20-12.50 warsztaty „Jak rezygnować z plastiku na co dzień?”,
13.00-13.30 Rozmowa o podróżowaniu w duchu zero waste
13.40-14.10 Warsztaty biura zero waste
14.20-15.00 Kącik porad aby odpowiadać na pytania od publiczności na temat zero waste (w każdym obliczu i w każdej sytuacji (jak zacząć swoją drogę ku zmniejszaniu powstawania odpadów, jak rezygnować z plastiku, podróży, wychowanie dzieci w duchu zero waste, wychowanie psa w duchu zero waste, jak nie marnować jedzenia
11.00 – 17.00
Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN
– Drugie życie banerów! Trzecie życie próbników!” stand z przykładami upcyklingu plastikowych banerów reklamowych oraz próbników materiałowych.
– Warsztaty do samodzielnego wykonania gadżetu z banerów.
– Warsztaty szycia scrunchie (gumka do włosów) z probników materiałowych – z asystą prowadzącego warsztaty (2x w ciągu dnia)
Kucharz – Janusz Arrasz
– Warsztaty gotowania z resztek, które pozostają nam w lodówce
Studio Joga Park
– w sobotę 13.08 zajęcia jogi poprowadzi Krystian Wołowski godz. 13:00-14:00 Vinjasa Flow i 14:00 – 15:00 Hatha Joga,
– w niedzielę 14.08 zajęcia jogi poprowadzi:
Marek Ptasiński: godz. 14:00-15:00 Ashtanga Vinjasa oraz 15:00 – 16:00 Sivananda
Czas Dziecka
13.08: Malowane naturą – drukowanie roślinami
Podczas warsztatu, inspirując się naturą, uczestnicy stworzą unikalny obraz używając do tego roślin.
14.08 Niedziela: Tropy i ślady zwierząt
Czym różni się trop od śladu? Co to jest kuźnia dzięcioła i jak rozpoznać, że trafiliśmy na stołówkę wiewiórki? Odpowiemy sobie na te pytania i inne pytania oraz nauczymy się rozpoznawać podstawowe ślady i tropy leśnych zwierząt. Wykonamy również odznaki tropiciela!
11:00-17:00
Politechnika Gdańska
Biorafinerie jako element gospodarki o obiegu zamkniętym
Warsztaty i gry terenowe dla całych rodzin (bez ograniczeń wiekowych) wprowadzające do zagadnień gospodarki o obiegu zamkniętym i odzysku zasobów z odpadów. Rozpoczynając od zmian klimatu, omówimy na przykładach, jak wykorzystując mikroorganizmy możemy ograniczać nasz wpływ na środowisko a strumienie różnych odpadów skutecznie wykorzystywać do produkcji bioenergii, biosubstancji i nawozów
11:00-17:00
Politechnika Gdańska
Infrastruktura sanitarna i katastrofy naturalne w kontekście gospodarki zasobami wodnymi
Warsztaty i gry terenowe dla całych rodzin (bez ograniczeń wiekowych) wprowadzające do zagadnień związanych z występowaniem gwałtownych zjawisk hydrologicznych i meteorologicznych oraz ich wpływu na gospodarkę zasobami wodnymi. Deficyt wody pitnej ma negatywny wpływ na jakość życia, dlatego rozpoczniemy naszą wyprawę od jakości sanitarnej wody a skończymy na prostych metodach pozwalających na poprawę jej jakości. Opowiemy również o retencji i recyklingu wody zarówno w perspektywie mikro, jak i makro.
11:00-17:00
Politechnika Gdańska
Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowisk
-Warsztaty Twórczego Recyklingu „Myśl eko-pozytywnie, twórz kreatywnie!
Zajęcia dla całych rodzin (również z najmłodszymi pociechami); bez ograniczeń wiekowych. Warsztaty są okazją do tego, aby poznać ideę GOZ oraz zero waste w praktyce. Uczesnicy będą mogli własnoręcznie wykonać przedmioty użytkowe z surowców odpadowych lub materiałów naturalnych. Zakładamy promocję i edukację nt. proekologicznego stylu życia, dobrych nawyków (np. świadomych i racjonalnych zakupów w celu zminimalizowania ilości odpadów generowanych w gospodarstwie domowym) oraz zrównoważonego korzystania z zasobów środowiska (także wody).
Uniwersytet Gdański
11:00-17:00
Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat celów zrównoważonego rozwoju, zagrożeń dla klimatu i bioróżnorodności. Przewidujemy quizy o tematyce ekologicznej z drobnymi upominkami.
11:00-17:00
Gry i zabawy dla dzieci
PROGRAM SCENICZNY
13 sierpnia (SOBOTA)
Scena główna
11:00- 12:00 Występ Miejskiego Teatru Miniatura w spektaklu „Kierunek Ziemia”
12:00 – 13:00 Spotkanie z blogerką zero waste: Blanka Kolago-Szymczak
13:00 – 14:00 Występ Miejskiego Teatru Miniatura w spektaklu „Kierunek Ziemia”
14:00-14:15 Fundacja Pro Karton
14:15-15:00 Występy Studio Tańca SIEMANKO
15:00-15:15 Ziemiosfera
Zapraszamy wszystkich rodziców na luźną pogadankę o zero waste z dzidzią, naturalnej pielęgnacji i tym jak można dbać o niemowlę i planetę jednocześnie.
P.S. Niemowlaki bardzo miło widziane! My też będziemy ze swoim 😉
15:15-17:00 Pokaz kulinarny – Janusz Arrasz – gotowanie z resztek
14 sierpnia (NIEDZIELA)
11:00: 13:00 Pokaz kulinarny – Janusz Arrasz – gotowanie z resztek
13:00-14:00 Spotkanie z blogerka zero waste: Sylwia Majcher
14:00-15:00 Warsztaty „Zakwasownia”
15:00-17:00 Występ muzyczny
– 15:00 – 15:30
Duet Jazzowy „Perkusja & Saksofon” standardy jazzowe
– 15:30 – 17:00
Krzysztof „Arszyn” Topolski – „Koncert Krajobrazu Akustycznego”