Znajdź nas na:
Kalendarz

Gdańskie Targi Książki 2022

Miejsce:
Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre
Adres:
Solidarności 1, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Piątek, 16-09-2022, 11:00
Niedziela, 18-09-2022, 17:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny

3 dni, 51 wystawców, 55 spotkań autorskich i debat – zapraszamy na Gdańskie TargI Książki. W tym roku po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Wstęp darmowy!

Zapraszamy rodziny z dziećmi, uczniów, nauczycieli, młodzież, entuzjastów czytania i tych, którzy chcą połknąć bakcyla. Spotkać będzie można uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów. Znajdziecie tu prozę, poezję, książki popularnonaukowe, literaturę dziecięcą i wydawnictwa artystyczne. To będzie dobry czas!

Kilka sposób na udział w targach
Z oferty targowej można skorzystać na kilka sposobów. Po pierwsze odwiedzić stoiska, na których wydawcy prezentują swoją ofertę, zapoznać się z nowościami, dokonać zakupów. Po drugie – wziąć udział w spotkaniach autorskich, warsztatach i debatach, pokazach, spektaklu dla dzieci… Po trzecie – zdobyć autograf i spotkać się indywidualnie z autorami na stoiskach ich wydawców, a zaproszono uznanych twórców, autorów bestsellerów i debiutantów.

– Serdecznie zachęcamy, abyście Państwo na GDAŃSKICH TARGACH KSIĄŻKI pozostali jak najdłużej, korzystając ze wszystkich sposobów na wspólne spędzenie czasu, jakie oferuje to wydarzenie. Przestrzeń w ECS i wokół sprzyja spotkaniom towarzyskim i rozmowom o książkach – przekonuje współodpowiedzialny za wydarzenie dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. – Szczególnie do przybycia zachęcamy rodziców z dziećmi. Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych.

Atrakcje programowe
W piątek organizatorzy szczególnie zapraszają dzieci ze szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Dla uczniów przygotowano sześć spotkań autorskich, a dla bibliotekarzy i nauczycieli kreatywne warsztaty „Literatura w akcji!”, które odpowiedzą na pytanie, jak ciekawie korzystać z książek podczas lekcji i promować je w bibliotece. Wstęp jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

W drugiej części dnia rozpoczną się, trwające aż do niedzielnego popołudnia, różnorodne spotkania i debaty. Wśród kilkudziesięciu tematów sporo miejsca zajmie nie tylko współczesna literatura piękna, ale i historia najnowsza, w tym ta dotycząca Solidarności, dziejów Gdańska oraz tematów ważnych dla sfery społecznej i debaty publicznej, jak problematyka kobiecości i męskości, kondycja rodziny i osób LGBTQ+ czy sytuacja uchodźców. Szeroko pokazywana i dyskutowana będzie też podczas targów literatura faktu, która cieszy się wśród czytelników wciąż rosnącym zainteresowaniem.

W niedzielę znów znajdzie się wiele atrakcji dla najmłodszych, m.in. spotkanie z autorami Nagrody Literackiej Podróż Hestii i spektakl dla dzieci „Piraci dobrej roboty” w wykonaniu Teatru Miniatura.

Magia nazwisk
Spektrum autorów oraz prowadzących spotkania, których zaproszono na GDAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI jest bardzo szerokie. Gościem jednego z nich będzie prawnik, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, bohater właśnie opublikowanego wywiadu rzeki „Nigdy nie odpuszczę”, a innego – gwiazda na niebie estońskiej literatury, pierwszy raz goszczący w Polsce – Andrus Kivirähk (w programie również projekcja filmu opartego na jego prozie „Listopad”) Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Warto wiedzieć, że gośćmi spotkań będą również tłumacze autorów zagranicznych, którzy nie będą występowali w roli translatorów, ale współautorów książek. Spotkania z autorami zagranicznymi będą tłumaczone na język polski.

To czwarta edycja GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI, największego na Pomorzu wydarzenia poświęconego literaturze. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa i literatury publikowanej w Polsce, a także integracja środowiska literackiego i miłośników książek.

Organizatorem GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.

/program: ecs.gda.pl/wydarzenia/gdanskie-targi-ksiazki
/strona organizatora: www.gdanskietargiksiazki.pl

WYSTAWCY
Agora, Babaryba, Claroscuro | Amaltea | Poławiacze Pereł, Czarna Owca, Części Proste, Dlaczemu, Dowody na istnienie, Dwie Siostry, Europejskie Centrum Solidarności, Foksal, Fundacja Centrum Architektury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa autorska „NiepOCZYtalni”, Helion, Instytut Kultury Miejskiej, IPN, Kameleon, Karakter, Kirin, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Marpress + Widnokrąg, Media Rodzina, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Motyle Książkowe, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza Księgarnia, Oficyna Gdańska, Oficynka, Samowydawcy.pl, Skarpa Warszawska, Słowo Obraz/Terytoria, Sztuka Wyboru, Świat książki, Tashka, ToTamto, Tu się czyta – (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Vectra, Wielka Litera, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, W Podwórku, Wydawnictwo ADAMADA, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Wolno, Wytwórnia, Znak.