Znajdź nas na:
Kalendarz

Gdynia Sailing Days

Miejsce:
Marina Gdynia
Adres:
al. Jana Pawła II 13A, Gdynia
Czas trwania wydarzenia:
Piątek, 08-07-2022, Szczegóły w opisie
Niedziela, 24-07-2022, Szczegóły w opisie
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
Szczegółowe informacje:
Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego odbędzie się w dniach 8-24 lipca. To już 23. edycja imprezy, podczas której zobaczymy całe spektrum żeglarstwa regatowego. A to wszystko w Gdyni – żeglarskiej stolicy Polski. W imprezie wystartuje ponad 600 żeglarzy z 20 klas regatowych. Jedną z najciekawszych atrakcji Gdynia Sailing Days będą wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days transmitowane na żywo przez Polską Ligę Esportową i Polboat Yachting Festival. Nie zabraknie atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Impreza rozpocznie się już w piątek 8 lipca. Tego dnia na gdyńskiej plaży rozpocznie się bowiem PGE Superpuchar PLE, czyli największa w Polsce impreza esportowa organizowana przez Polską Ligę Esportową. Przez 3 dni fani esportu rywalizować będą w rozgrywkach CS:GO, Valorant, FIFA i w eSailingu – odbędą się wirtualne regaty PGE eGdynia Sailing Days, czyli eSailingowy turniej na platformie Virtual Regatta. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing.

Święto graczy i sportu wirtualnego będzie łącznikiem między esportem a realnym żeglarstwem. Ściganie w ramach Gdynia Sailing Days rozpocznie się 9 lipca od wyścigów w ramach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ramach Gdynia Sailing Days odbędą się m.in. regaty Pucharu Europy w klasach 29er i Flying Dutchman, o medale mistrzostw Polski rywalizować będą żeglarze w klasach 49er, 49erFX, Star i RS21, odbędą się też mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach. O Puchar Gdynia Sailing Days ścigać się będą m.in. katamarany, nie zabraknie regat w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej, a najmłodsi żeglarze rywalizować będą w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff oraz w regatach KINDER Joy of moving Puchar Trenerów w klasie Optimist.

– To będzie wyjątkowa edycja, a zaangażowanie sponsora głównego PZŻ, PGE Polskiej Grupy Energetycznej pozwoliło nam na rozszerzenie formuły imprezy. To nie tylko rywalizacja na wodzie, ale też szereg atrakcji na brzegu. Po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się też regaty wirtualne, do których zapraszamy żeglarzy z całego świata. PGE eGdynia Sailing Days będzie miał spektakularną oprawę dzięki współpracy z Polską Ligą Esportową, która finałową rozgrywkę będzie transmitowała na żywo. eSailing dynamicznie się rozwija, w wirtualnych regatach rywalizują setki tysięcy ludzi na całym świecie i dzięki temu z naszą imprezą mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regaty PGE eGdynia Sailing Days zostaną rozegrane w dniach 8-10 lipca. Z kolei w dniach 21-24 lipca gdyńska Marina Yacht Park wypełni się jachtami żaglowymi, luksusowymi katamaranami i łodziami motorowymi. W tych dniach odbędzie się Polboat Yachting Festival, czyli wystawa polskiej branży jachtowej. To największa ekspozycja jachtów na wodzie w Polsce, na której pojawia się coraz więcej premier i wyjątkowych modeli jachtów. Podczas wydarzenia będzie można również spotkać się z przedstawicielami i producentami eksponowanych jachtów oraz z ciekawymi gośćmi specjalnymi festiwalu. Jest to też szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

– Swój udział zapowiedziały czołowe polskie stocznie m.in. Sunreef Yachts, Galeon, Cobrey, Northman, Parker, La Mare, Sportis oraz wiele młodych, ale niezwykle ciekawych m.in. Canna Boats, Mongird Yachts, D-Boat, Futuro Boats, a także prestiżowe marki zagraniczne np. Hanse, Dehler, Windy, Bayliner, Malibu, Saxdor. Spodziewanych jest kilkanaście premier. Dodatkowo odwiedzający będą mogli w tym roku wziąć udział w bezpłatnych rejsach jachtami żaglowymi i łodziami motorowymi – w ramach akcji #ZostańWodniakiem. Wstęp na wystawę jest bezpłatny – mówi Michał Bąk, Sekretarz Generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – Polskie Jachty.

Gdynia Sailing Days to również szereg atrakcji dla mieszkańców i turystów przygotowywanych we współpracy z Partnerami i Gdyńskim Centrum Sportu. Położenie obu gdyńskich marin jachtowych w samym centrum miasta stwarza możliwości do bezpośredniego uczestnictwa w imprezie i bliskiego kontaktu z żeglarstwem. Na plaży Gdynia Śródmieście stanie też specjalna strefa KINDER Joy of Moving Radość żeglowania, w której na najmłodszych czekać będzie wiele rozrywek.

– Gdynia Sailing Days to nie tylko okazja do sportowej rywalizacji i do spotkania się w szerokim żeglarskim gronie, ale nie do przecenienia jest walor edukacyjny tej imprezy. W Gdyni są znakomite warunki do tego, aby mieszkańcy i turyści zetknęli się z żeglarstwem w sposób bezpośredni, wręcz namacalny. W wielu miastach na świecie mariny położone są na obrzeżach, a w Gdyni obie gdyńskie mariny są w samym centrum. Żeglarstwo to piękny sport i warto go pokazywać tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać. Zapraszam wszystkich do Gdyni – mówi Aleksandra Melzacka, olimpijska z Tokio w klasie 49erFX i Ambasadorka Gdynia Sailing Days.

Festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days na stałe już wpisał się w kalendarz, ale i w krajobraz miasta Gdynia, które od początku aktywnie uczestniczy w organizacji imprezy. Będzie to już 23. edycja imprezy, która uczyniła Gdynię jednym z ważniejszych żeglarskich ośrodków w basenie morza Bałtyckiego.

– Po dwóch latach organizacji imprezy w warunkach pandemicznych ograniczeń, w tym roku na szczęście mocniej możemy otworzyć się na mieszkańców i turystów. Nie zapominamy oczywiście, że pandemia nie minęła, ale zniesienie ograniczeń daje nam dużo więcej możliwości. Od zawsze było bowiem tak, że Gdynia Sailing Days to święto nie tylko dla żeglarskiej społeczności, ale też okazja do promocji żeglarstwa wśród ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży, które z tym sportem jeszcze nie miały kontaktu. Gdynia Sailing Days to pełne spektrum żeglarstwa regatowego, na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy z Polski i zagranicy, będzie też sporo żeglarskiej młodzieży. Już nie mogę doczekać się widoku setek żagli na Zatoce Gdańskiej. Zapraszam wszystkich do Gdyni – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Program Gdynia Sailing Days:

08-10.07 PGE eGdynia Sailing Days i PGE Superpuchar PLE

09-10.07 Polska Liga Żeglarska – Ekstraklasa

11-13.07 Puchar Miasta Gdyni kl. ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7

11-13.07 Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych OSF

14-15.07 Mistrzostwa Polski w Sprincie kl. OPT, 29er, OSF

15-17.07 Euro Cup kl. FD

16-17.07 Puchar GSD kl. Micro, Delphia 24OD, N450, F

16-17.07 Puchar GSD kl. A-Class, Nacra 15, HC16, Formuła Open

16-17.07 Polska Liga Żeglarska – 1 Liga

16-19.07 Euro Cup kl. 29

16-19.07 Mistrzostwa Polski kl. 49, 49FX

20-22.07 KINDER Joy of moving Puchar Trenerów

21-24.07 Polboat Yachting Festival

22-24.07 Otwarte Mistrzostwa Polski kl. RS21, Star

23-24.07 IQF Cup kl. IQF

Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny) oraz PGE Polską Grupą Energetyczną (Partner Główny).

Sponsorzy wydarzenia: Ghelamco Poland, Zarząd Morski Portu Gdynia (Port Gdynia)

Partnerzy wydarzenia: Bank Pekao, STU ERGO Hestia, Polski Holding Nieruchomości, Marina Yacht Park, Garmin, Polska, Olga Gill-Sobota Morwa (Ball), Blue Media, Polska Liga Esportowa, Zakład Porcelany Stołowej Lubiana, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, Chocian Sailing, Artex Artur Jarząbek (Rooster Sailing), ClickMeeting, Texet Poland, KINDER Joy of moving, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk, Pomorski Związek Żeglarski, Polska Liga Żeglarska, Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych: Polboat,

Partner Technologiczny: Orange Polska

Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Anywhere, Żeglarski.info, nowezagle.pl, Trojmiasto.pl, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.

Patroni honorowi wydarzenia: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk