Znajdź nas na:
Kalendarz

Powitanie Wiosny na Grodzisku w Sopocie

Miejsce:
Grodzisko w Sopocie
Adres:
ul. Haffnera 63, Sopot
Czas trwania wydarzenia:
25-03-2023 godz. 12:00-15:00
Koszt wstępu:
Szczegóły w opisie
Zrekonstruowany gród, wzniesiony na wzgórzu pośród drzew i strumieni, okolony drewnianą palisadą – Grodzisko w Sopocie to wymarzone miejsce do tradycyjnego powitania wiosny. Wpierw jednak trzeba rozprawić się z marzanną!
Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie spalenie marzanny (o godzinie 14:30), ale atrakcje zaczną się już w południe.
Dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny – do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny.
Przez półtorej godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni przy udziale uczestników wydarzenia.
Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego).
Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam odbędą się warsztaty i pokazy dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.
Program “Powitania Wiosny” na Grodzisku w Sopocie
12:00–15:00| Pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia
12:00–14:15| Ognisko na grodzisku
13:00–14:30| Przygotowanie marzanny
13:00–14:30| Warsztaty dla dzieci – wykonywanie laleczek Pani Zimy i Pani Wiosny
14:30| Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy
Bilet wstępu do Grodziska w Sopocie kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety rodzinne. Muzeum honoruje karty uprawniające do wstępu ulgowego, takie jak Karta Sopocka czy Metropolitalna Karta do Kultury. Natomiast posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku skorzystać z wejścia bezpłatnego. Z kolei obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.
Cookie Consent with Real Cookie Banner