Znajdź nas na:
Kalendarz

Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk

Miejsce:
Miasto Gdańsk
Adres:
Różne lokalizacje, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Piątek, 18-11-2022, 12:00
Piątek, 23-12-2022, 20:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
Szczegółowe informacje:

Spotkajmy się w Gdańsku!

Od 18 listopada rozpoczyna się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa do 23 grudnia.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska zamienią się w świąteczne miasteczko. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to miejsce, w którym naprawdę mocno poczujemy świąteczny klimat! To wydarzenie stworzone dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery, zarówno dla mieszkańców Trójmiasta i okolic, jak i turystów z Polski i zagranicy.

Prezentów szukamy na jarmarku!
Na jarmarku zagości 155 stoisk oferujących niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. To doskonałe miejsce, w którym można będzie zrealizować unikatowe pomysły na prezent. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej.

Kuchnie świata na Jarmarku
Na smakoszy odwiedzających jarmark poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami czekają potrawy kuchni z całego świata. W tym roku oferta będzie szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Będzie można próbować dań rodem z Litwy, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków będą kosztować currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Wśród nowości kulinarnych pojawią się brioszki z lodem, chrupiące tofu, raclette, szaszłyki z krewetek, oscypki w tempurze, quesadillas, cynamonki i wegański bigos.

Mroźna polska zima niestraszna, gdy w zasięgu ręki gorące czekolady, doskonale dobrane mieszanki herbat, a dla pełnoletnich grzane wino z aromatycznymi przyprawami. Rozgrzewające napoje smakują najlepiej w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze. Zachęcamy do zakupu kubeczków również dlatego, że część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Hospicjum.

,,Niech zagrają Święta!”
Program Jarmarku będzie składał się z bloków tematycznych. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niech zagrają Święta!” jarmarkowa scena zabrzmi różnymi rodzajami muzyki. Podczas cyklicznych koncertów „Jazowego Kolędowania” wystąpią znani trójmiejscy muzycy, podczas „Kolędowania na głosy” będzie można podziwiać niezwykły kunszt wykonania świątecznych piosenek i kolęd przez chóry, podczas „Radosnego Kolędowania” będzie można poczuć moc i energię młodych wykonawców, natomiast nostalgicznie nastroi nas „Carillonowe Kolędowanie”.

„Świąteczne Bajanie” to cykl wydarzeń dedykowanych najmłodszym. Spektakle teatralne (z udziałem tłumacza Polskiego Języka migowego), widowiska, świąteczne parady, wizyty św. Mikołaja, zimowe animacje czy codzienne otwieranie okienek kalendarza adwentowego.

Ciekawostki z życia lasu, pogadanki i pokazy ptaków drapieżnych, muzyka lasem malowana, to tylko kilka atrakcji przygotowanych przez Pomorskich Leśników w ramach „Świątecznej edukacji”.

W święta działamy razem!
Czas świąteczny skłania do integracji i działania w ramach wspólnego dobra. Tradycyjnie już idea ta znajdzie swoje odzwierciedlenie również podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Potwierdzeniem, że w święta warto, a nawet trzeba pomagać, będzie m.in. akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 25 zł umożliwi grupie maks. 3 osób wykonanie wyjątkowych zdjęć w śnieżnej kuli napędzanej rowerem. Na pamiątkę darczyńcy otrzymają bombkę ze zdjęciem z kuli. Pieniądze ze sprzedaży cegiełek w całości trafią do Fundacji Hospicyjnej. Podopiecznych Hospicjum wesprzemy także kupując oficjalne gadżety Jarmarku.

Łoś ma głos
Niekwestionowaną gwiazdą jarmarku jest lubiany przez wszystkich łoś Lucek mówiący ludzkim głosem! Zabawia odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy od kilku lat, a jego popularność wciąż rośnie. Czeka na swoich fanów w Łosiowym zakątku na ul. Bogusławskiego, gwarantuje tradycyjne łosiowe suchary.

Jarmark w Zbrojowni od 2 grudnia
Po przerwie, jarmark zawita ponownie w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP, gdzie został stworzony Artystyczny Zakątek. Będą tu mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła. Oferta będzie bardzo bogata, tu będzie można znaleźć unikatowe wyroby artystyczne i rękodzieło takie jak: drewniane szopki, kosmetyki naturalne, drewniane puzzle, ręcznie robione kartki świąteczne, drewniane modele, ręcznie robione latarenki i obrazy.

W Zbrojowni, w „Świątecznej Pracowni” będą się odbywały – warsztaty kreatywne dla dzieci, podczas których będzie można przygotować ozdoby i stroiki świąteczne, a także prezenty od serca – własnoręcznie zdobione świece czy leśną biżuterię. Po pracowicie spędzonym czasie będzie można odpocząć układając puzzle czy rozgrywając partyjkę w gry planszowe. Najmłodszych zapraszamy na seanse filmowe w Treflikowym kinie, a także na spotkania i zabawy z Treflikiem.

Tu będzie można wymienić się książkami w świątecznym bookcrossingu.

Atrakcją Artystycznego Zakątku będzie też „Misiowa Brama” przygotowana we współpracy z firmą SMYK.

Jarmarkowe nowości!
W tym roku mamy wyjątkową premierę, po raz pierwszy zostaną zaprezentowane ożywione dziadki do orzechów – „Państwo Orzechowscy”, ich charakterystyczne stroje wzorowane na mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu utrzymane są w stylistyce wizerunkowej jarmarku. Niestety nie mają jeszcze swoich imion i pewnie nie czują się z tym najlepiej. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu naszym jarmarkowych gości niebawem szybko się to zmieni.

Nowością na tegorocznym jarmarku jest również ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony w sercu Targu Węglowego będzie znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.

Po raz pierwszy w tym roku pojawią się nowe jarmarkowe gadgety, będą to pyszne pierniki, aromatyczna kawa jarmarkowa i kolorowe magnesy. Wszystkie dostępne w bajkowym domku Gdańskiej Organizacji Turystycznej w sercu jarmarku.

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest kalendarz w Bramie Adwentowej. Jego tajemnice, codziennie od 1 do 23 grudnia odkrywają żołnierze Garnizonu Gdańskiego ku uciesze miłośników słodkości. W tym roku współorganizatorem Kalendarza Adwentowego i spotkania ze Świętym Mikołajem jest marka E. Wedel, która zadba o czekoladową, słodką zawartość okienek.

Głosujemy na Gdańsk!
Jarmark Bożonarodzeniowy postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku gdański jarmark po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market. Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia 2022 r. (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP).

W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, jako jedyny w Polsce, dzięki głosom internautów zajął trzecie miejsce!

Wyjątkowy klimat Jarmarku doceniają też turyści, których z roku na rok jest coraz więcej. Goście z zagranicy, chętnie korzystają z usług naszego oficjalnego przewoźnika Portu Lotniczego w Gdańsku. Z myślą o zwiedzających na jarmarku działa prowadzony przez Gdańską Organizację Turystyczną Punkt Informacji Turystycznej.

Jarmark Bożonarodzeniowy to coroczne wydarzenie, które jest jedną z inicjatyw miejskich odbywających się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”.

Iluminacje świetlne, będą ogólnodostępnymi atrakcjami w Gdańsku. Iluminacje świąteczne będą energooszczędne i odpowiadają obecnym normom energetycznym. Dodatkowo dzięki specjalnym systemom stale będzie monitorowany pobór energii.

„Świąteczne Stopklatki”
Jarmarkowa scenografia, to idealne tło do uchwycenia ulotnych chwil na pamiątkowych fotografiach. Obok cieszącego się w zeszłym roku niezwykła popularnością świetlistego tronu św. Mikołaja pojawią się premiery! Podświetlany napis Jarmark w zimowej odsłonie, anielskie skrzydła dla dużych i małych, sanie z prezentami, altana i fontanna. Do wspólnych fotek pozować będą św. Mikołaj, Misiowa Brama, olbrzymie laski cukrowe czy ozdobne bombki (Szczudlarze) oraz nasze wizytówki – maskotki Państwo Orzechowscy czyli jarmarkowy Dziadek i Babcia do orzechów.

JARMARKOWE ATRAKCJE NON STOP
ANIELSKI MŁYN – patrz do góry na figury!
FABRYKA PREZENTÓW W DOMKU ŚW. MIKOŁAJA – kup oficjalne jarmarkowe gadżety na świąteczne prezenty
GADAJĄCA SKRZYNKA KATARZYNKA – wrzuć list do św. Mikołaja
BRAMA ADWENTOWA – podziwiaj Jarmark z góry
MAGICZNE SANIE MIKOŁAJA – wypróbuj symulator lotu
CHOINKA MŁODYCH GDAŃSZCZAN – poczuj nastrój Świąt
MAGICZNA KULA Z WIRUJĄCYM ŚNIEGIEM – pstryknij fotkę na pamiątkę, daj serce na Jarmarku, wesprzyj Fundację Hospicyjną. Zaprasza Grupa GPEC!
KARUZELA Z RUMAKAMI – zakręć się!
ŁOŚ LUCEK – posłuchaj – mówi ludzkim głosem!
ZAGAJNIK Z KAPLICZKĄ – zatrzymaj się na chwilę
JARMARKOWA SCENA – podziwiaj występy lub zrób świąteczną fotkę na tronie św. Mikołaja
WYSTAWA LAUREATÓW NAGRODY IM. KAZIMIERZA OSTROWSKIEGO / Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy, Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (10-31.12)

ŚWIĄTECZNE ILUMINACJE
Wizyta na Jarmarku Bożonarodzeniowym to dla wielu gdańszczan obowiązkowy punkt przedświątecznych przygotowań. W klimatycznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku gra niewątpliwie pierwsze skrzypce!

Najważniejsze informacje:
Stoiska dostępne dla zwiedzających:
niedziela – czwartek 12.00-20.00, piątek – sobota 12.00-21.00
Jarmark Bożonarodzeniowy – 18 listopada-23 grudnia
Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Dziedziniec Forum
Jarmark Bożonarodzeniowy w Zbrojowni – 2-23 grudnia

Cookie Consent with Real Cookie Banner