kLASa – spotkania w naturze. Podstawy przetrwania w lesie

Czym jest kLASa?
kLASa czyli po prostu LAS, który jest naszą „klasą” doświadczania wielozmysłowego, placem zabaw, pracownią artystyczną i przestrzenią do nawiązywania relacji z przyrodą i innymi uczestnikami.
kLASa to przestrzeń, w której wraz z dziećmi i ich opiekunami raz w miesiącu wędrujemy i poznajemy leśne zakamarki, odkrywamy przyrodę i wspólnie się bawimy.
Na każdym spotkaniu towarzyszy nam inny temat przewodni. Tym razem poznamy podstawy przetrwania w lesie. Dowiemy się jak nie zgubić się w lesie, jak zachować się spotykając leśne zwierzęta. Wspólnie spakujemy plecak na wyprawę, zrobimy bazę rozkładając tarpa i hamaki. Sprawdzimy czy da się zbudować schronienie z plandeki.
Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat wraz z rodzicami.
Daty spotkań:
08.10.2022 Zmysły w lesie
05.11.2022 Jesień w lesie
03.12.2022 Wieczorna wyprawa do lasu dla dzieci i rodziców
14.01.2023 Tropy i ślady zwierząt
04.02.2023 Podstawy przetrwania w lesie
04.03.2023
01.04.2023
13.05.2023
03.06.2023
Spotykamy się w godzinach 10.30-12.30 w Gdańsku na VII Dworze (dokładna lokalizacja będzie udostępniana uczestnikom przed spotkaniem).
Zapisy przyjmujemy na maila klasa.gdansk@gmail.com, w którym prosimy o podanie imienia i wieku dziecka oraz telefonu kontaktowego do opiekuna. W odpowiedzi zwrotnej prześlemy informacje dotyczące przygotowania do wyprawy (czyli co ze sobą zabrać), szczegóły organizacyjne oraz wyślemy mapkę z dokładną lokalizacją. (ważne! Jeśli nie otrzymacie maila sprawdźcie w spamie, bądź kontaktujcie się z organizatorami przez messengera).
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Podczas trwania wyprawy dziecko jest pod opieką rodzica/opiekuna.
kLASa to również przestrzeń dla rodziców, która daje możliwość nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i spędzenia czasu w naturze.
Ramowy plan SPOTKANIA:
Krąg powitalny
Tematyczna wyprawa przyrodnicza
Wspólny piknik
Swobodna aktywność dzieci z możliwością korzystania z przygotowanych przez organizatorów propozycji aktywności, hamaków, itp.
Krąg pożegnalny
Cena: 50 zł za dziecko za dwugodzinne spotkanie (dla rodzeństwa, drugie i kolejne dziecko: 40 zł za spotkanie). Płatne gotówką w dniu zajęć. Rodzic/opiekun bez opłat.
W razie pytań prosimy o kontakt mailowy – klasa.gdansk@gmail.com.
Kilka słów o prowadzących:
Małgorzata Michalak
(Czas Dziecka)
Jestem pedagożką, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, miłośniczką natury i obserwatorką leśnego życia. Stworzyłam projekt Czas dziecka – przestrzeń odkrywania, doświadczania i tworzenia w bliskości i w zgodzie z naturą. W codziennej pracy inspiruję się filozofią Reggio Emilia.
Interesuję się edukacją naturalną oraz rękodziełem. Towarzyszę dzieciom w ich codzienności, w której doświadczają i poznają świat oraz odkrywają siebie w świecie. Wierzę, że bycie blisko natury uwrażliwia dzieci na przyrodę, kontaktuje je z własnymi zasobami i pozwala wyrazić się na wiele sposobów.
Katarzyna Tysler
(Tuptowie Leśne Przygody)
Jestem biologiem, nauczycielem biologii i przyrody z wykształcenia, włóczykijem z zamiłowania. Uwielbiam włóczyć się po lasach, poznawać bioróżnorodność, historię i odwiedzać nieoczywiste miejsca. Na co dzień przemierzam tereny zielone w Trójmieście i woj. pomorskim. Eksploruję, doświadczam, uczę się, wypoczywam, czasem po prostu jestem, a wszystko to szanując i podziwiając naturę, czym chcę zarażać swoje dzieci. Cały czas kręcę się wokół edukacji przyrodniczej w plenerze, bo poznawanie przyrody w sali to za mało. Zawodowo i społecznie organizowałam edukacyjne marsze na orientację, leśne wyprawy, warsztaty i spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych. Od roku realizuję własny projekt – Tuptowie Leśne Przygody