Znajdź nas na:
Kalendarz

Leśna wyprawa Rodzin z mocą

Miejsce:
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Adres:
Dokładne miejsce startu zostanie podane przy zapisach, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
06-08-2022 godz. 9:30-12:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
Nadeszła kolejna Rodzinna Leśna Wyprawa!
Lato w lesie rozgościło się w każdym zakamarku, jest zielono, pachnąco i dźwięcznie dzięki skrzydlatym lokatorom, szumiącym liściom. W lesie ukrywa się cała feria barw i kolorów, nieskończona ilość leśnych mieszkańców, które schowane są we wszystkich zakątkach. Po raz kolejny będziemy ich szukać, sprawdzać, uważnie się im przyglądać. Nie zabraknie bycia, tworzenia, odkrywania i zbierania wspomnień.
KIEDY: 6.08 o godzinie 9:30.
GDZIE: Trójmiejski Park Krajobrazowy (dokładne miejsce zostanie podane przy zapisach).
DLA KOGO: szczególnie dla rodzin z dziećmi w wieku od 3-12 lat (mile widziane oczywiście młodsze/starsze rodzeństwo, proszę mieć tylko na uwadze, że program jest dedykowany do ww. wieku).
WYPRAWA JEST NIEODPŁATNA.
ZAPISY: : Zgłoszenie (liczba osób, wiek dzieci), wszelkie pytania proszę przesyłać na adres: monika902@vp.pl lub poprzez wiadomość na profil facebook.com/monika.kulpinska
CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ: odzież terenowa dostosowana do pogody, nakrycie głowy, prowiant, picie, odzież na zmianę dla dzieci, matę do siedzenia.
CO BĘDZIE NA WYPRAWIE:
– doświadczanie tu i teraz, uważność na otoczenie i na siebie nawzajem,
– pełna swoboda w decyzyjności wykonywania proponowanych aktywności,
– szacunek do Waszych trudności/”leśnych lęków”,
– możliwe, że Wasze dzieci będą się chwilami nudziły – to dobrze bo właśnie dzięki tej nudzie włącza się w nich kreatywne myślenie, nuda jest ok.
CZEGO NIE BĘDZIE NA WYPRAWIE: oceniania, kontrolowania, pośpiechu, rywalizacji, porównywania, dziesiątek kilometrów.
PROWADZĄCA: Monika Kulpińska-Chamera; miłośnik przyrody, edukacji leśnej i świadomego rodzicielstwa. Ukończyłam studia magisterskie z Biologii na Uniwersytecie Gdańskim (w 2014r.), brałam udział w letniej wyprawie na Arktykę gdzie zbierałam materiały do pracy doktorskiej, jednak z potrzeby serca rozpoczęłam i kontynuuję doktorat z macierzyństwa. To on pochłonął mnie i nakierował na Rodzicielstwo Bliskości, NVC czyli Porozumienie bez Przemocy (ukończone szkolenie w 2019r.), Pozytywną Dyscyplinę (szkolenia w 2020r.) Aktualnie towarzyszę czwórce moich dzieci w codziennym odkrywaniu świata, ale i przeżywaniu trudności. Postanowiłam połączyć obie pasje : przybywanie z dziećmi i przyrodą… Zapraszam Ciebie i Twoje dzieci do czerpania nieskończonej mocy jaką ma dla Was las.
O LEŚNYCH WYPRAWACH:
Założycielami inicjatywy skupiającej rodziny z dziećmi w Kręgu Leśnych Rodzin są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik z Pracowni Edukacji Żywej (więcej tutaj https://pez.org.pl/). Dotychczas spotkania KLR od 7 lat odbywały się tylko w południowej części Polski. Dzięki zakończonemu szkoleniu na Przewodnika Leśnego, prowadzonego przez założycieli Monika zaczęła tworzyć Kręgi w Gdańsku.
CELE wypraw Kręgu Leśnych Rodzin:
1. Budowanie i wzmacnianie więzi dziecka z przyrodą; nie abstrakcyjną a z jej konkretnymi elementami: zimnym strumieniem, młodym bukiem, zwaloną brzozą, błyszczącym owadem. Zwrócenie uwagi na znaczenie tej relacji; na jej korzyści dla rozwoju psycho-fizycznego dziecka.
2. Wzmocnienie więzi w relacji rodzic-dziecko poprzez uważną obecność i towarzyszenie rodzica podczas proponowanych aktywności na wyprawie.
WAŻNE: Uczestnicy wyprawy są zobowiązani do samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo. Dzieci pozostają pod opieką rodziców/opiekunów. Prowadzący nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne ukąszenia przez zwierzęta oraz szkody zdrowotne i materialne powstałe podczas wyprawy. Wydarzenie odbędzie się przy zgłoszeniu min. 3 rodzin.
Projekt Rodzice z mocą 2022 jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.