Znajdź nas na:
Kalendarz

Miś Uszatek. Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego

Miejsce:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Adres:
Korzenna 33/35, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Sobota, 21-01-2023, 17:00
Poniedziałek, 06-03-2023, 18:00
Koszt wstępu:
Szczegóły u Organizatora
Termin: 14 I-06 III 2023
Kuratorka: dr Krystyna Rybicka
Współpraca: Anna Misiek, Monika Konca, Dominika Król, Natalia Szulga, Anna Walter
Promocja: Joanna Borowik-Hołubowicz
Identyfikacja graficzna: Aleksandra Artymowska
Wernisaż i spotkanie ze Andrzejem Rychlickim: 14 I 2023, godz. 17.00
Wstęp: na warsztaty obowiązują bilety (do kupienia na www.nck.interticket.pl)
na pozostałe wydarzenia wstęp wolny;
Miejsce: GALERIA NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk
Wystawa czynna od 15 stycznia 2023r., od godziny 9.00.
Tekst kuratorski:
Pragniemy zaprosić Państwa, w każdym wieku, od najmłodszych po seniorów, na niezwykłą, ponadczasową wystawę. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, przygotowując się do uczczenia mijających już, 65. urodzin Misia Uszatka, zaprosiło grupę entuzjastów ilustracji dziecięcej do przygotowania ekspozycji powszechnie znanego i lubianego bohatera. I tak dzięki uprzejmości Andrzeja Rychlickiego, syna artysty będziemy mogli podziwiać prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem w roli głównej, wykonanych przez Zbigniewa Rychlickiego. Te małe dzieła powstawały od 1957 roku do pięciu tomów książek o tytułowym misiu oraz do znakomitego pisemka dla dzieci, doskonale zakomponowanego, z dynamiczną ilustracją łączącą się rytmicznie z tekstem. Chodzi oczywiście o czasopismo „Miś” z czasów Czesława Janczarskiego. Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną. Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów — Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia. Dzieci natychmiast pokochały Uszatka, nie tylko one, ich rodzice i dziadkowie również. I tak pozostało przez kolejne 65 lat. Opowiadania o Misiu Uszatku, przełożone na wiele języków świata stały się materiałem eksportowym Polski Ludowej, zostały również sfilmowane. Wyprodukowano ponad 100 odcinków lalkowych animacji, które utwierdziły postać Misia w powszechnej świadomości kultury masowej.
Zbigniew Rychlicki (1922-1989), związany przez wiele lat z różnymi wydawnictwami, szczególnie z Naszą Księgarnią znalazł się w grupie artystów tworzących wysokonakładowy rynek, pięknych i rzetelnie zaprojektowanych książek dla dzieci, docenianych oraz nagradzanych w kraju i zagranicą. Oprócz powszechnie znanego Misia Uszatka wykreował również innych bohaterów, między innymi Plastusia Marii Kownackiej, polską wersję „Dorotki z krainy Oz” Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, niepowtarzalne „Klechdy domowe” zdobione kunsztownie drzeworytami, „U złotego źródła” Stefanii Wortman. W 1982 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne.
dr Krystyna Rybicka
______________________
PROGRAM
🔵14 stycznia 2023, godz. 17.00
Wernisaż wystawy „Miś Uszatek” i spotkanie z Andrzejem Rychlickim.
🔵 21 stycznia 2023, godz. 11.00-16.45
Misiowa sobota
Program dostępny na www.nck.org.pl
🔵 4 marca 2023, godz. 11.00-13.00
Pożegnanie z wystawą
11.00 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie (z tłumaczeniem w PJM)
Prowadzenie: dr Krystyna Rybicka
13.00 | Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją
Prowadzenie: Monika Konca
🔵 Organizujemy „Stempelkowe warsztaty” dla grup zorganizowanych.
Zajęcia dostępne we wtorki i środy po wcześniejszym zgłoszeniu: e-mail: warsztaty@nck.org.pl, tel. 58 326 10 13
Dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat; I-III klasy SP;
Czas trwania: 80 min.
Cena: 60 zł/grupa
Prowadzenie: Dominika Król
Wszyscy mamy ulubionych misiowych przyjaciół. Każdy z nich jest inny i każdy na pewno o czymś marzy. Może o nowej przygodzie gdzieś na dalekich morzach lub w kosmosie? A może o nowym ubranku? Zróbmy misiom niespodziankę! Zapraszamy na warsztaty, na których każdy z uczestników za pomocą stempelków stworzy własny portret Misia Uszatka. Następnie z fragmentów gazet i czasopism przygotuje mu kolorowy strój.
______________________
Ale to nie wszystko! Już wkrótce pojawi się więcej misiowych warsztatów. Śledźcie naszą stronę. O nowościach będziemy Was informować na bieżąco.
Wydarzenia będą odbywały się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.
Cookie Consent with Real Cookie Banner