Znajdź nas na:
Kalendarz

Mniej światła, więcej gwiazd 2022

Miejsce:
Molo Południowe
Adres:
al. Jana Pawła II, Gdynia
Czas trwania wydarzenia:
Piątek, 12-08-2022, 16:00 - 23:00
Sobota, 13-08-2022, 16:00 - 23:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny

Centrum Nauki Experyment wraz z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Uniwersytetem Morskim w Gdyni zachęca do odkrywania letniego nieba. Już 12 i 13 sierpnia odbędzie się kolejna odsłona astronomicznego spotkania „Mniej światła, więcej gwiazd”.

Żyjąc w miastach pełnych latarni i reflektorów czasem zapominamy o pejzażu rozciągającym się ponad naszymi głowami. A czasem wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i spojrzeć w górę. W piątek i sobotę, 12 i 13 sierpnia, takim miejscem z pewnością będzie Molo Południowe w Gdyni, przy pomniku „Żagle”. Zapraszamy już od godziny 16:00 aż do 23:00!

„Mniej światła, więcej gwiazd” to już druga edycja tego wyjątkowego, organizowanego we współpracy z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Uniwersytetem Morskim w Gdyni wydarzenia. To astronomiczne spotkanie to wyjątkowa szansa by przyjrzeć się gwiazdom przy pomocy teleskopów i lornetek oraz poznać tajemnice gwiazdozbiorów. Na miejscu nie zabraknie doświadczonych edukatorów Centrum Nauki Experyment, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami.

– Kolejny raz Rada Dzielnicy Śródmieście może zaprosić mieszkańców na wspólne oglądanie nieba – mówi Jędrzej Szerle, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Koniec Mola Południowego w Gdyni, choć położony w samym sercu miasta, świetnie nadaje się do obserwacji astronomicznych. Mam nadzieję, że podobnie jak w zeszłym roku, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zobaczyć deszcz Perseidów, kratery na Księżycu i pierścienie Saturna.

Bardzo się cieszymy, że wraz z Radą Dzielnicy Śródmieście i Uniwersytetem Morskim w Gdyni, już kolejny rok możemy przybliżać gdynianom i gdyniankom nocne niebo – mówi Klaudia Tajthi, specjalistka w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki Experyment. – W tym roku przygotowaliśmy także coś specjalnego. Oprócz obserwacji gwiazd, będziemy również mogli oglądać słońce za pomocą specjalistycznego teleskopu słonecznego! Zapraszamy wszystkich chętnych, ponieważ okazja do bezkarnego patrzenia wprost w naszą gwiazdę nie zdarza się codziennie.

Organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji – chętni będą mogli wykonać model Księżyca, przeprowadzić barwne i świetlne eksperymenty, a nawet zbudować i wystrzelić rakietę! Podczas wydarzenia swoje wnętrze otworzy również planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, gdzie, pomiędzy 16:00 a 20:00, co 30 minut, obejrzeć będzie można specjalne, astronomiczne pokazy. Wejściówki do planetarium będą wydawane w namiocie Experymentu w dniu wydarzenia.

Termin: 12-13.08.2022 | godz. 16.00 – 23.00

Miejsce: Molo Południowe w Gdyni, przy pomniku „Żagle”

Bilety: wstęp wolny.