Znajdź nas na:
Kalendarz

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Nauki Gdańskiej

Miejsce:
Muzeum Nauki Gdańskiej
Adres:
Profesorska 3, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
14-05-2022 godz. 19:00-01:00
Koszt wstępu:
1 zł

Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) zaprasza na zwiedzania wystawy stałej.

Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku.

W muzeum znajduje się oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m.
Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma czynne carillony. Instrument w wieży kościoła św. Katarzyny składa się z 50 dzwonów.

Sam kościół jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku. Jego początki upatruje się w końcu XII wieku, jednak pewna jest dopiero pierwsza połowa XIII stulecia. Wieżę wzniesiono w XV wieku. W 1634 roku gotycka wieża otrzymała wspaniały barokowy hełm autorstwa Jakuba van den Blocka. Z kościołem związanych było wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki z Janem Heweliuszem na czele (w prezbiterium kościoła znajduje się grobowiec tego najsłynniejszego po Koperniku astronoma z ziem polskich).

Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu (nie ma możliwości wejścia na taras widokowy).

W Muzeum Nauki Gdańskiej, Dworze Artusa oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku będzie można odebrać nieodpłatny egzemplarz wybranej książki. Pozycje będą dostępne według określonego klucza. W Dworze Artusa będą dostępne katalogi wystaw oraz publikacje ogólne z zakresu historii Gdańska. W Muzeum Poczty Polskiej publikacje z zakresu historii dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. Z kolei w Muzeum Nauki Gdańskiej dostępne będą publikacje stricte naukowe. Ceny regularne publikacji wahają się od 5 do 60 złotych. Jeden uczestnik może pobrać maksymalnie 2 publikacje.