Znajdź nas na:
Kalendarz

Noc Muzeów w Spichlerzu „Błękitny Baranek”

Miejsce:
Błękitny Baranek
Adres:
Chmielna 53, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
14-05-2022 godz. 19:00-01:00
Koszt wstępu:
1 zł

Europejska Noc Muzeów powraca po epidemicznej przerwie. 14 maja 2022 roku spotykamy się znowu na nocnym zwiedzaniu – bez maseczek i innych ograniczeń, za to spragnieni kulturalnych atrakcji.

Spichlerz „Błękitny Baranek”

ul. Chmielna 53, Gdańsk

otwarty od godz. 19:00 do 1:00

wstęp: 1 zł

Odważysz się? Wejść nocą do zabytkowego spichlerza? I przespacerować się po średniowiecznej uliczce, pełnej realistycznie odtworzonych postaci?

Podczas nocnego zwiedzania spotkasz rekonstruktorów historycznych z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

Średniowieczni strażnicy będą patrolować muzeum, pilnując porządku, jaki ich zdaniem powinien panować w spichlerzu. Lepiej z nimi nie dyskutować (chyba że wydadzą takie polecenie), są zagubieni w czasie i ogólnie oderwani od rzeczywistości…

W spichlerzu natkniesz się na różne inscenizacje z życia dawnych gdańszczan (opisujemy je niżej). Ktoś będzie szył buty, ktoś inny będzie robił zakupy przy kramie albo gręplował owcze runo… Do końca nikt nie może zaplanować tego, co się wydarzy. Takie jest życie – nieprzewidywalne! Rozglądaj się więc uważnie.

Warsztat skryby będzie miejscem wyciszenia, gdzie każdy może przysiąść, by nauczyć się zapomnianej sztuki pisania gęsim piórem na pergaminie.

Na miłośników historycznej rozrywki będą czekały stare (takie sprzed wieków) gry planszowe. Oczywiście ktoś wyjaśni zasady i na pewno nie zabraknie partnerów do rywalizacji w stylu retro.

Średniowieczne koncerty na lirę i śpiew umilą zwiedzanie o określonych godzinach:

  • 18:30 – na ul. Chmielnej, przed wejściem do Spichlerza „Błękitny Baranek”,
  • 22:00, 23:00, 0:00 – we wnętrzu Spichlerza.

Absolutnie wyjątkowo zapowiada się koncert ukraińskiej Rybonki – Kseniya Kysylychyn w duecie z Marcinem Turbiarzem – który rozpocznie się o godz. 20:30 i potrwa do 21:10. W kwietniu na YouTube ukazała się ich piosenka „Całymi”, opowiadająca o krwawej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Z kolei na lato zaplanowana jest premiera płyty długogrającej oraz trasa koncertowa.

W kameralnej sali kinowej, wyposażonej w składane drewniane fotele (jak dawniej), będzie okazja zobaczyć na żywo wystąpienia (trwające około pół godziny) uczestników ekspedycji na pustyni Bayuda w Sudanie, którzy dopiero co wrócili z Afryki:

  • 19:30 – wystąpienie dr Aleksandry Pudło,
  • 21:30 – wystąpienie dra hab. Henryka Panera.

W przerwach między wykładami wyświetlane będą krótkie filmy przybliżające archeologię w sposób zrozumiały nawet dla tych osób, które myślą, że wybryki Indiany Jonesa mają cokolwiek wspólnego z prawdziwą nauką…

Inscenizacje z życia dawnych gdańszczan w Spichlerzu „Błękitny Baranek”

Od owcy do tkaniny
Animatorka zaprezentuje wyroby wełniane na różnych etapach produkcji. Opowie o pozyskiwaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w średniowieczu. Zwiedzający będą mogli spróbować własnych sił przy niektórych zabiegach.

Warsztat szewski (z połowy XV wieku)
W Gdańsku zachowało się dużo zabytków skórzanych w bardzo dobrym stanie, co jest ewenementem w skali europejskiej. W ruch pójdą: szydła, noże, kopyta szewskie, igły, dratwy, wybijaki i tym podobne narzędzia. Będzie można samemu spróbować pracy ze skórą.

Uzbrojenie ochronne i zaczepne (od X do XV wieku)
Śmiało! Przymierz uzbrojenie wikinga, żołnierza wypraw krzyżowych albo uczestnika bitwy pod Grunwaldem. Animator pomoże przywdziać zbroję i odpowie na pytania publiczności.

Rybak i jego rybki
To będzie gratka dla młodszych odkrywców historii. Animator opowie o życiu średniowiecznych rybaków, prezentując narzędzia do połowu. Warto posłuchać go uważnie, bo później przyjdzie czas na praktyczne łowienie: drewnianych rybek na zabawkowe wędki.

Mennica
Inflacja pustoszy portfele? Przyjdź do mennicy i wybij repliki średniowiecznych monet. Przy okazji wyjaśnimy, jakie ceny i miary obowiązywały w Gdańsku, Polsce i Europie na przełomie XIV i XV wieku. Na stanowisku znajdzie się dawna waga szalkowa – gwarancja uczciwej transakcji.

Skryba
Trudna to była sztuka, sporządzić pismo w dawnych wiekach. Zresztą sam(a) się przekonasz… Animator nauczy cię kaligrafii i posługiwania się historycznymi przyrządami piśmienniczymi. Gęsim piórem, stosując pismo gotyckie, zapiszesz swoje imię, a gotową kartkę zabierzesz na pamiątkę.