Znajdź nas na:
Kalendarz

Odkrywamy tajemnice wikingów! Zacznij wakacje szlakiem skandynawskich wojowników

Miejsce:
Spichlerze na Ołowiance
Adres:
Ołowianka 9-13, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
25-06-2022 godz. 11:00-15:00
Koszt wstępu:
3 zł
Nadchodzące wakacje rozpoczniemy podróżą do tajemniczego świata wikingów. 25 czerwca, od godziny 11:00 do 15:00, dla zwiedzających wystawę czasową „Truso. Legenda Bałtyku” przygotowaliśmy szereg atrakcji, między innymi gry, zagadki, warsztaty pisma runicznego, tradycyjne ręczne garncarstwo i oprowadzania z przewodnikiem. Bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance będą tego dnia w promocyjnej cenie 3 zł.
Na najmłodszych gości będą czekać wikińskie kolorowanki, historyczne zagadki i nauka tworzenia skandynawskich wzorów zdobniczych. Podczas eventu rozszyfrujemy również alfabet używany przez ludy skandynawskie – kto go pozna, będzie mógł odczytać hasła zapisane w runach oraz samodzielnie wykonać pamiątkowy runiczny medalion z drewna. Zręcznych i cierpliwych zapraszamy natomiast na warsztat tradycyjnego garncarstwa, podczas których samodzielnie wykonamy proste gliniane naczynie.
Nie jest tajemnicą, że wikingowie byli świetnymi żeglarzami. Wraz z edukatorami zbadamy na czym polegał fenomen ich umiejetności oraz poznamy tajniki wikińskiej nawigacji. Prawdziwą gratką będą wikińskie rozrywki, wszak jedną z dziewięciu umiejętności godnych rozumnego męża i władcy w świecie wikingów była… gra w gry planszowe! Jak wyglądały planszówki godne samego wodza? Jakie umiejętności zdobywali wikingowie w trakcie zwykłej z pozoru gry? W trakcie wydarzenia przekonamy się, kto ma najlepsze strategiczne umiejętności, rozgrywając prawdziwy wikiński turniej. Dowiemy się również, z czego wykonywane były ówczesne pionki do gry oraz jakimi zasadami rządziły się wikińskie rozgrywki.
Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak naprawdę wyglądał owiany legendami świat wikingów, przygotowaliśmy specjalne zwiedzanie z przewodnikiem. Dr Krzysztof Kurzyk, archeolog i kurator wystawy, odkryje tajemnice prezentowanych na ekspozycji zabytków, opowie o tym, czego nie widać gołym okiem i co artefakty z czasów wikingów mówią o życiu swoich dawnych użytkowników. Oprowadzania dla grup do 20 osób będą odbywać się w godzinach: 12:00, 13:00 i 14:00.