Znajdź nas na:
Kalendarz

Przyjdź po pszczołę – warsztaty familijne

Miejsce:
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Adres:
Korzenna 33/35, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
22-05-2022 godz. 10:00-/
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Uwielbiamy te pożyteczne owady! To one odpowiadają za zapylanie aż 90% roślin w środowisku naturalnym. Dzięki ich pracy na waszych stołach znajduje się pyszny miód, smaczne owoce i warzywa. Dlatego nie ograniczamy się do świętowania tylko jednego dnia. Święto Pszczół trwa u nas cały weekend!

22 maja, w Święto Różnorodności Biologicznej, zajrzyjcie do przyratuszowego ogrodu. Stwórzmy wspólnie pszczeli komiks i kwietne bomby. Niech wiosna wybuchnie kolorami najróżniejszych roślin. To nie wszystko. Justyna Kierat, autorka książeczki dla najmłodszych czytelników Pszczoły miodne i niemiodne zdradzi nam parę tajemnic ze świata owadów. Czy wiecie, gdzie mieszkają trzmiele i dlaczego nie boją się chłodu? Co to są pszczoły samotne i jak żyją? Czy wszystkie pszczoły są pracowite?

godz. 10:00
Pszczeli komiks warsztaty
Bilety: wstęp wolny;
Prowadząca: Justyna Kierat
Wiek: od 7 do 13 lat

Komiksy dają możliwość opowiadania historii przy pomocy obrazów. Ale jak stworzyć swoją opowieść? Podczas warsztatów poznamy podstawowe reguły tworzenia komiksów i dowiemy się jak rysować owady w kreskówkowym stylu. A później? Później przelejemy wymyślone historie na papier!
Wszelkie materiały zapewnia organizator.

godz. 11:00
Pszczoły miodne i niemiodne spotkanie autorskie z Justyną Kierat
Książka Pszczoły miodne i niemiodne została napisana z myślą o młodym czytelniku, ale także starsi znajdą w niej wiele ciekawych informacji o tych niezwykłych owadach. Może być więc początkiem wspaniałej przygody jaką jest wspólne rodzinne czytanie i poznawanie świata przyrody.

W tej zabawnie ilustrowanej książce znajdują są odpowiedzi na wiele pytań, na przykład jak pszczoła miodna produkuje miód i skąd wie, gdzie kwitną kwiaty bogate w nektar? Gdzie mieszkają trzmiele i dlaczego nie boją się chłodu? Co to są pszczoły samotne i jak żyją? Po co zbierają pyłek? Czy wszystkie pszczoły są pracowite? Jak zbudować dom dla samotnicy? Uff, tyle pytań, tyle wiedzy!
Zachęcamy do zajrzenia do innych książek Justyny Kierat – Mrówki małe i duże, Pająki w sieci i bez sieci.

godz. 11:30
Kwietne bomby warsztaty z robienia kul nasiennych
Bilety: wstęp wolny;
Prowadząca: Aleksandra Żmuda
Sprawmy, aby wiosna jeszcze intensywniej wybuchła kolorami. Jak? Pomogą nam w tym kwietne bomby. W czasie warsztatów nauczysz się je tworzyć. Jakie nasiona damy do środka? Które z roślin będą dobrym pokarmem dla zapylaczy? Po jakich cechach rozpoznawać gatunki roślin? Tego wszystkiego dowiemy się się podczas krótkiej prezentacji na początku spotkania. Narysujemy również łąkę z kwiatami które wyrosną z nasion znajdujących się w kulach.

Aleksandra Żmuda – doktorantka biologii w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej ukończyła studia ogrodnicze, w czasie których miała okazję zaprzyjaźnić się z roślinami i poznać mnogość ich gatunków. Obecnie interesują ją, ponieważ są niezastąpionym źródłem pokarmu dla owadów zapylających ich zażyłość trwa już setki milionów lat!