Znajdź nas na:
Kalendarz

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! Wystawa dla dzieci

Miejsce:
Oddział Zielona Brama
Adres:
Długi Targ 24, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Sobota, 25-06-2022, 10:00
Niedziela, 16-10-2022, 17:00
Koszt wstępu:
Szczegóły w opisie

Multisensoryczny plac zabaw? W samym centrum miasta? Do tego – w muzeum i w towarzystwie znakomitych nowoczesnych dzieł sztuki? W pierwszy dzień wakacji w Zielonej Bramie otwieramy dedykowaną dzieciom wyjątkową przestrzeń, którą zaprojektowano tak, aby przybliżyła najmłodszym najbardziej zmysłową dziedzinę sztuki – rzeźbę. Będzie można dotykać, lepić, wąchać, wsłuchiwać się – doświadczać materiałów rzeźbiarskich wszystkimi zmysłami.

Różnorodność faktur, konsystencji, temperatur i zapachów, z których składa się świat, w sztuce najłatwiej odnaleźć w rzeźbie. Ciekawość dziecka stymulowana jest przez otoczenie, którego pragnie doświadczać tak wzrokiem, jak i dotykiem, węchem i słuchem. Wychodząc naprzeciw poznawczym upodobaniom oraz zdolnościom dzieci, otwieramy multisensoryczną wystawę – przestrzeń doświadczalną zbudowaną z… rzeźb.

Czego chcą rzeźby, które na nas patrzą? Czy chcą uruchamiać wszystkie nasze zmysły? Materiały, z których powstały, związane są z otaczającą nas naturą. Wystawa dotyka tych związków i opowiada o pochodzącej z ziemi materii, o procesie jej obróbki i etapach powstawania dzieła sztuki. Snuje opowieść o ziemi i człowieku, który ingerując w naturę, przetwarza i kreuje otaczający świat, a każde jego działanie ma swój początek w spojrzeniu. Musimy uważnie przyjrzeć się dziełu sztuki, aby nas dotknęło. Eksperymentalny charakter ekspozycji zachęca do badania relacji zachodzących między wzrokiem i dotykiem, a tytuł – stanowiący parafrazę dynamicznej, dziecięcej zabawy „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!” – wskazuje, że nie tylko my tworzymy posągi, ale również one mają ogromną moc oddziaływania na nas.

Przestrzeń wystawy podzielona została na cztery moduły. Każdy stanowi opowieść o innym materiale rzeźbiarskim: drewnie, glinie, kamieniu i metalu. Obiekty-narzędzia obecne na ekspozycji pozwalają dzieciom doświadczyć dotykowych właściwości i warsztatowych funkcji poszczególnych surowców. Na końcu sali wydzielona została przestrzeń wyciszająca, o ograniczonej ilości bodźców, w której można uspokoić pobudzone zmysły – poleżeć na podłodze, schować się, odetchnąć.

Raz, dwa, trzy, rzeźba patrzy! to również bogaty program wydarzeń edukacyjnych oscylujących wokół zagadnień: wielozmysłowego powrotu do natury i materii otaczającego świata, badawczego postrzegania przyrody, procesu tworzenia rzeźby oraz osadzenia jej w kontekście miejsca. Wystawa przeznaczona jest głównie dla dzieci od 5. roku życia i ich opiekunów posługujących się językiem polskim, angielskim i ukraińskim. Jeszcze młodsze dzieci? Bez obaw, na pewno też znajdą coś dla siebie.

Instrukcja obsługi wystawy dla dzieci
– Ta przestrzeń jest dla Ciebie. Możesz dotykać, lepić, doświadczać – bawić się. Ale w muzeum obowiązują też pewne zasady, których należy przestrzegać.
– Patrz uważnie na piktogramy znajdujące się na wystawie. Piktogramy to specjalne obrazki, dzięki którym dowiesz się, co można robić w danym miejscu, a także co nie jest w nim możliwe.

Instrukcja obsługi wystawy dla dorosłych
– Przed przyjściem z dzieckiem do muzeum przygotujcie się wspólnie do tej wizyty. Poinformuj dziecko o tym, dokąd idziecie, czym zajmuje się muzeum i czego dotyczy wystawa. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przed-przewodnikiem, który znajdzie się na stronie internetowej muzeum.
– Proponujemy, aby nie ograniczać dziecięcej kreatywności. Nie tworzyć za dziecko, nie oceniać go.
– Nie bójmy się rozmawiać z dzieckiem o sztuce, nawet jeśli nie mamy do tego profesjonalnego przygotowania. Powodujmy sytuacje, w których będzie zadawało pytania. Pamiętajmy, że na tej wystawie nie ma złych interpretacji dzieł sztuki, są jedynie inne spojrzenia, dlatego prowadźmy z dzieckiem dialog. Nieznajomość odpowiedzi to nic złego! Po powrocie do domu będziecie mogli wspólnie ją znaleźć.
– Bałagan w trakcie zabawy jest super! Sprzątanie już nie, psuje zabawę i ogranicza twórczość, ale pamiętaj o tym, aby po wspólnych harcach zostawić uporządkowaną przestrzeń.

Kuratorka: Noemi Etush
Produkcja: Gabriela Brdej
Aranżacja: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Michał Pecko
Współtwórczyni scenariusza: Natalia Wiśniewska
Koordynacja promocji: Oliwia Szepietowska
Współpraca: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Patronat medialny: wyborcza.pl Trójmiasto, Ładne Bebe, Linia, gdansk.pl, trojmiasto.pl, pomorskie.eu

Bilety:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • dzieci i młodzież 7 – 26 lat – 1 zł
  • bilet rodzinny (do 2 osób dorosłych) i dzieci do 18 lat – 12 zł