Znajdź nas na:
Kalendarz

Rodzinna Wyprawa do Lasu

Miejsce:
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Adres:
Dokładne miejsce startu zostanie podane przy zapisach, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
02-04-2022 godz. 10:00-12:30
Koszt wstępu:
40 zł od dziecka, dorosły nie płaci.
Kwietniowa Rodzinna Wyprawa do Lasu przed nami, podczas której na różne sposoby przyjrzymy się leśnej wiosennej szacie, odkryjemy wszystkie kolory lasu, a na koniec rozpalimy ognisko…
KIEDY: 2 kwietnia, sobota, godz: 10.00 – 12.30
GDZIE: Trójmiejski Park Krajobrazowy (dokładne miejsce podam przy zapisach)
DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku od 3-12 lat (mile widziane oczywiście młodsze/starsze rodzeństwo, proszę mieć tylko na uwadze, że program jest dedykowany do ww. wieku)
CENA: koszt wyprawy to 40 zł od dziecka, dorosły nie płaci. Możliwa zniżka 10% na kolejne dzieci z Kartą Dużej Rodziny. Dzieci poniżej 3 lat uczestniczą bezpłatnie. Płatności przelewem na wskazany numer konta po zgłoszeniu uczestnictwa.
ZAPISY: : Zgłoszenie (liczba osób, wiek dzieci), wszelkie pytania proszę przesyłać na adres: monika902@vp.pl lub poprzez wiadomość na profil facebook.com/monika.kulpinska
CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ: odzież terenowa dostosowana do pogody , prowiant , coś ciepłego do picia, odzież na zmianę dla dzieci, mata do siedzenia.
CO BĘDZIE NA WYPRAWIE:
– doświadczanie tu i teraz, uważność na otoczenie i na siebie nawzajem,
– pełna swoboda w decyzyjności wykonywania proponowanych aktywności,
– szacunek do Waszych trudności/”leśnych lęków”,
– możliwe, że Wasze dzieci będą się chwilami nudziły – to dobrze bo właśnie dzięki tej nudzie włącza się w nich kreatywne myślenie, nuda jest ok. 
CZEGO NIE BĘDZIE NA WYPRAWIE: oceniania, kontrolowania, pośpiechu, rywalizacji, porównywania, dziesiątek kilometrów.
Zapraszam Was na kolejną Rodzinną Wyprawę do Lasu! Z wielką przyjemnością i zachwytem w kolejnym miesiącu towarzyszę rodzinom podczas naszych wspólnych wypraw. To na nich poznajemy las, doświadczamy wszystkimi zmysłami, tworzymy leśną sztukę, leśną kuchnię, odpoczywamy w hamakach, zdobywamy leśne szczyty… A to wszystko w towarzystwie najbliższych osób – rodziny . Zdaję sobie sprawę, że często jest to proces bardzo delikatny i indywidualny, więc z mojej strony zapewniam szacunek do potrzeb każdego z dzieci i rodziców. Dzieci, które przebywają w lesie na takich wyprawach uczą się uważności, rozwijają wrażliwość, ćwiczą motorykę małą i dużą (poprzez specjalnie dobrane zabawy) i rozwijają wiele innych sfer i umiejętności.
Obecnie często zapominamy, że naszym właściwym i w pełni naturalnym środowiskiem do życia jest przyroda. Zupełnie od niedawna jednak kultura i technika stały się środowiskami „naturalnymi” człowieka. Jednak to właśnie środowisko przyrodnicze, w pełni naturalne ukształtowało psychofizyczną strukturę człowieka i jego najważniejsze potrzeby. W ostatnim czasie też pojawia się coraz więcej badań naukowych potwierdzających dobroczynny wpływ kontaktu z przyrodą na nasz organizm. Tym samym uświadamiając jak wartościowa jest relacja z naturą dla naszego zdrowia i rozwoju. W pełni akceptujemy tę linię myślenia a nasze wyprawy i edukacja ma temu przeciwdziałać.
Założycielami inicjatywy skupiającej rodziny z dziećmi w Kręgu Leśnych Rodzin są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik z Pracowni Edukacji Żywej (więcej tutaj https://pez.org.pl/). Dotychczas spotkania KLR od 7 lat odbywają się tylko w południowej części Polski. Dzięki zakończonemu szkoleniu na Przewodnika Leśnego, prowadzonego przez założycieli – pragnę przewodniczyć Wyprawom Rodzin w Gdańsku.
PROWADZĄCA: Monika Kulpińska-Chamera; miłośnik przyrody, edukacji leśnej i świadomego rodzicielstwa. Ukończyłam studia magisterskie z Biologii na Uniwersytecie Gdańskim (w 2014r.), brałam udział w letniej wyprawie na Arktykę gdzie zbierałam materiały do pracy doktorskiej, jednak z potrzeby serca rozpoczęłam i kontynuuję doktorat z macierzyństwa. To on pochłonął mnie i nakierował na Rodzicielstwo Bliskości, NVC czyli Porozumienie bez Przemocy (ukończone szkolenie w 2019r.), Pozytywną Dyscyplinę (szkolenia w 2020r.) Aktualnie towarzyszę czwórce moich dzieci w codziennym odkrywaniu świata, ale i przeżywaniu trudności. Postanowiłam połączyć obie pasje : przybywanie z dziećmi i przyrodą… Zapraszam Ciebie i Twoje dzieci do czerpania nieskończonej mocy jaką ma dla Was las.
Dzięki zakończonemu szkoleniu na Przewodnika Leśnego, prowadzonego przez założycieli Kręgów Leśnych Rodzin™ Maję Głowacką i Bogdana Ogrodnika z Pracowni Edukacji Żywej (więcej: www.pez.org.pl oraz kraglesnychrodzin.org.pl) – pragnę przewodniczyć wyprawom rodzin w Gdańsku.
CELE wypraw Kręgu Leśnych Rodzin:
1. Budowanie i wzmacnianie więzi dziecka z przyrodą; nie abstrakcyjną a z jej konkretnymi elementami: zimnym strumieniem, młodym bukiem, zwaloną brzozą, błyszczącym owadem. Zwrócenie uwagi na znaczenie tej relacji; na jej korzyści dla rozwoju psycho-fizycznego dziecka.
2. Wzmocnienie więzi w relacji rodzic-dziecko poprzez uważną obecność i towarzyszenie rodzica podczas proponowanych aktywności na wyprawie.
WAŻNE: Uczestnicy wyprawy są zobowiązani do samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo. Dzieci pozostają pod opieką rodziców/opiekunów. Prowadzący nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne ukąszenia przez zwierzęta oraz szkody zdrowotne i materialne powstałe podczas wyprawy. Wydarzenie odbędzie się przy zgłoszeniu min. 3 rodzin.