Znajdź nas na:
Kalendarz

Rodzinne warsztaty pisankarstwa | Pisanki malowanki

Miejsce:
Wyspa Skarbów
Adres:
Turystyczna 3, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
01-04-2023 godz. 13:00-16:00
Koszt wstępu:
Obowiązują wcześniejsze zapisy!

Pisanka jest symbolem życia, a Zmartwychwstanie to symbol narodzin i wyjścia z ciemności. Dlatego czas około Świąt Wielkiej Nocy to doskonała okazja do tego, aby nowi mieszkańcy Gdańska z Ukrainy mogli opowiedzieć o swoich tradycjach i zwyczajach. Warsztaty utrzymane w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości pozwolą na lepsze poznanie wzajemnych kultur.

Zwyczaj malowania jajek znany był już od czasów cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzą z X wieku. Tradycja ukraińskiego pisankarstwa również sięga  dalekich czasów sprzed tysiąca lat. Tradycyjnie wzory tworzone są roztopionym woskiem, a kolory są pozyskiwane dzięki naturalnym barwnikom łupinom cebuli lub ochrą.

Malowanie pisanek jest rozrywką, dzięki której poznamy tradycję, a dekoracyjne jajka, które rozpiszecie w autorskie wzory, staną się unikalną świąteczną dekoracją lub oryginalnym prezent dla ich bliskich.

W programie:
– TRADYCJA PISANIA JAJEK wykład
– WARSZTATY RODZINNE. Zapewniamy materiały oraz poczęstunek

Prowadzenie Hanna Drobchenko. Pochodzi z Ukrainy, ma korzenie łemkowskie. Jej dziadek i pradziadek zajmowali się rzeźbą na drewnie, co stało się dla Hanny inspiracją do podjęcia własnej twórczości. Oprócz rysowania pisanek Hanna zajmuje się ceramiką, tworzy wycinanki. Artystka szyje odzież oraz akcesoria, na których pojawiają się motywy sztuki łemkowskiej. To zarówno haft krzyżykowy, jak i wzory wykonane stemplami.

Zapisy: Prosimy dokonywać zapisów do czwartku 30 marca 2023. Tel. 58 323-91-15 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00- 18.00, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl. (w tytule ZAPISY)

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner