Znajdź nas na:
Kalendarz

Światowy Dzień Oceanów w Experymencie

Miejsce:
Centrum Nauki EXPERYMENT
Adres:
Aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Czas trwania wydarzenia:
09-06-2023 godz. 10:00-15:00
Koszt wstępu:
bilety w cenie wstępu na wystawy

9 czerwca w Centrum Nauki Experyment w Gdyni będziemy obchodzić Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji na naszych wystawach zorganizujemy otwarte, 5-godzinne warsztaty ,,CO2 z tym morzem i oceanem?” oraz wykłady nurków ze stowarzyszenia Ghost Diving Poland. Szczegóły wydarzeń planowanych na ten dzień znajdziecie pod grafiką. Do zobaczenia!

Warsztaty ,,CO2 z tym morzem i oceanem?”

Oceany pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż emitują. W rezultacie w atmosferze pozostaje mniej więcej połowa naszych emisji. Co dzieje się z resztą? Jest ona pochłaniana przez zbiorniki wodne, co sprawia, że woda w morzach i oceanach zakwasza się. Jak wpływa to na organizmy wodne? Co się stanie jeśli nie obniżymy poziom naszych emisji? O tym opowiemy na otwartych warsztatach na wystawach Experymentu. Zapraszamy od 10:00 do 15:00!

podczas oceanicznych warsztatów dowiecie się m.in.:

  • dlaczego dwutlenek węgla zakwasza wodę
  • co dzieje się z organizmami wodnymi pod wpływem zakwaszenia
  • jak prezentują się glony w powiększeniu

wiek dla każdego
termin 09.06.2023 | godz. 10:00-15:00
bilety w cenie wstępu na wystawy

Wykład ,,Poznaj Nurka”

Wszyscy jesteśmy znad morza i zawdzięczamy mu o wiele więcej niż same zasoby. Jednak to właśnie nasze nieodpowiedzialne działania prowadzą do niszczenia jego ekosystemu. Jak możemy temu zapobiec? W jaki sposób oczyszczać dno morskie i utylizować tony produkowanych odpadów? Czym są tajemniczo brzmiące „sieci widmo” i czemu stanowią zagrożenie? Między innymi tego dowiecie się podczas wykładu „Poznaj nurka”, prowadzonego przez ekspertów z Ghost Diving Poland. Sprawdzimy też czy ocieplenie klimatu jest widoczne pod wodą.

Sieci widmo stanowią poważne zagrożenie dla organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie. Zerwane z kutrów rybackich w wyniku nieszczęśliwego wypadku, opadają na dno, gdzie wciąż wydzielają groźny dla zwierząt i ludzi mikroplastik. Jednak odpowiednio zagospodarowany „śmieć”, tak jak właśnie sieć z dna morskiego, może stać się użytecznym surowcem. U podstaw gospodarki cyrkularnej stoi założenie, że niemal każdy odpad powinien krążyć w obiegu zamkniętym. Jak to się dzieje w tym przypadku? Sprawdźcie 9 czerwca!

wiek dla każdego
termin 09.06.2023 | godz. 12:00
bilety w cenie wstępu na wystawy

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu “CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni (2023-2024)” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cookie Consent with Real Cookie Banner