Znajdź nas na:
Kalendarz

Świętujemy niepodległość! Rodzinny 12 listopada w Spichlerzach na Ołowiance

Miejsce:
Spichlerze na Ołowiance
Adres:
Ołowianka, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
12-11-2022 godz. 10:00-14:00
Koszt wstępu:
Udział w imprezie odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!
Dzień po głównych uroczystościach, 12 listopada, w Spichlerzach na Ołowiance czeka na Was szereg atrakcji: koszulki z własnoręcznie namalowanym orłem, quiz wiedzy o morskiej historii Polski, odkrywanie osiągnięć polskich naukowców i fotograficzna ławeczka retro.
Głównym punktem programu będą warsztaty malowania białego orła z czasów II Rzeczpospolitej na specjalnie przygotowanych koszulkach. Dzieci biorące udział w zajęciach nie tylko będą mogły ubrać własnoręcznie ozdobione koszulki, ale również zabiorą je na pamiątkę do domu.
Dla miłośników historii przygotowaliśmy specjalny quiz z nagrodami, w którym kluczem do zwycięstwa będzie znajomość dziejów Polski w początkach XX w.; choć pytania będą związane przede wszystkim z historią morską, uczestnicy mogą spodziewać się również innych zagadnień. Zapewniamy, że nawet początkujący pasjonaci historii nie wyjdą od nas z pustymi rękami!
Tym, co często jest pomijane na lekcjach historii, a co z powodzeniem można odnaleźć na wystawie w Spichlerzach, są informacje i zabytki związane z polskimi naukowcami, którzy przed odzyskaniem przez Rzeczpospolitą niepodległości zmuszeni byli działać poza granicami kraju. Dzięki specjalnym kartom zadań 12 listopada będzie można poznać szereg niezwykłych, a często mało znanych odkryć i wynalazków, które pod koniec XIX w. sławiły imię polskiej nauki na obczyźnie.
Stałym elementem wystawy w Spichlerzach jest potężne koło ratunkowe ze słynnego polskiego transatlantyka MS „Batory”, którym w dwudziestoleciu międzywojennym podróżowała śmietanka towarzyska II Rzeczypospolitej. Pamiątkowe zdjęcie na tle koła z „Batorego” było wówczas obowiązkowym punktem rejsu, i tę tradycję chcemy wskrzesić 12 listopada. Gorąco zachęcamy naszych zwiedzających do przyjścia w strojach retro, nawiązujących do mody międzywojennej, i sfotografowania się na specjalnej fotoławeczce. Do dyspozycji gości będą stylowe akcesoria, przy pomocy których uzupełnią swoje stylizacje przed zapozowaniem do zdjęcia.
Przez cały czas trwania wydarzenia będą nam towarzyszyć filmy retro z cyklu „Milka i Marynia”, zrealizowane przez Dział Edukacji NMM oraz muzyczne szlagiery z epoki!
Udział w imprezie odbędzie się w ramach biletu wstępu do Spichlerzy na Ołowiance: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.
Cookie Consent with Real Cookie Banner