Znajdź nas na:
Kalendarz

Umysł Przyłapany! Interaktywna wystawa Centrum Nauki Kopernik

Miejsce:
Galeria Morena
Adres:
Schuberta 102A, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
Czwartek, 01-06-2023, 12:00
Piątek, 30-06-2023, 18:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
Już od 🗓️ 1 czerwca zapraszamy Was do Galerii Morena na wyjątkową, interaktywną wystawę Centrum Nauki Kopernik „Umysł przyłapany”! 🧠 Weźcie udział w wyjątkowych eksperymentach, które za sprawą 10 fascynujących eksponatów zaskoczą Wasze zmysły! Przekonajcie się, czy rzeczywistość jest na pewno taka, jaką ją postrzegamy! 🤔
Oto, czego możecie spodziewać się na wystawie! 👇
🔹 Pod rządami emocji – sprawdźcie, czy możecie obiektywnie patrzeć na świat! Wcielcie się w scenarzystę filmu i zdecydujcie, jak zakończy się film. Czy muzyka, którą usłyszycie wpłynie na Waszą decyzję?
🔹 Między zmysłami – czy słuchać można tylko uchem? Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale całe ludzkie ciało przenosi dźwięki! Przekonajcie się sami i sprawdźcie w jaki sposób możemy odbierać dźwięk z otoczenia!
🔹 To szczegół! Ale może mieć znaczenie – przekonajcie się, jak nasz wzrok próbuje odbierać obrazy, na których coś zdaje się być nie tak, jak powinno!
🔹 Wyginaj śmiało ciało – czy uda Wam się utrzymać równowagę? Przekonajcie się, czy odruchowe czynności są trudniejsze, kiedy zaczniemy kontrolować się świadomie.
🔹 Pochwała automatyzmu – czytacie z łatwością? Kiedyś było znacznie trudniej! Sprawdźcie, czy uda Wam się odszyfrować proste słowa, kiedy zostaną zapisane alfabetem Braille’a! Warto uświadomić sobie, jak automatyczne czynności ułatwiają nam życie.
🔹 Nie wierz własnym oczom – zmysły potrafią nas nieźle oszukać. Zbudowanie wieży z klocków to nic trudnego, ale kiedy założycie okulary, które zmieniają lewą i prawą stronę, zadanie może nie być już takie proste!
🔹 Mistrzowie szybkiego zapamiętywania – Szympansy górą! Gdy trzeba coś błyskawicznie zapamiętać, radzą sobie lepiej niż ludzie. Wyobraźcie sobie, że momentalnie zapamiętujecie całą stronę tekstu lub bardzo długi ciąg cyfr. Są tacy, którzy to potrafią. Czy Wy też do nich należycie?
🔹 Super krótka pamięć – postarajcie się przeczytać tekst, słuchając echa własnych słów!
Czy rozpraszające bodźce utrudniają umiejętność płynnej mowy?
🔹 I Ty możesz zostać fakirem – czy rzeczywiście nie można siadać na gwoździach? Przekonajcie się sami i sprawdźcie, jak łatwo kierować się stereotypami!
🔹 Zabawa w ciepło zimno – Czy termometry mogą kłamać? Sprawdźcie, jak ludzkie ciało odczuwa temperaturę porównując ze sobą różne bodźce!
🗓️ Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 1-30 czerwca w godzinach 12:00-18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Do zobaczenia!
Cookie Consent with Real Cookie Banner