Znajdź nas na:
Kalendarz

Warsztaty rodzinne ekologiczno-literackie „Listy z Grenlandii” | Schronienie x Nordic Focus Festival

Miejsce:
Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Adres:
Cystersów 19, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
27-11-2022 godz. 11:00-12:00
Koszt wstępu:
Zajęcia są bezpłatne - obowiązują zapisy!
„Listy z Grenlandii” Adama Jarniewskiego to minireportaże, w których nastoletnia córka Polaka i Grenlandki – Alina – pokazuje osobiste spojrzenie na największą wyspę świata. Bohaterka opowiada o arktycznej faunie i florze oraz respekcie wobec potęgi natury. Książka zawiera opisy łowienia ryb czy spotkania wołów piżmowych i reniferów. Jest również wycieczka na grenlandzki lądolód oraz fragmenty o różnicach kulturowych i wierzeniach współczesnych Grenlandczyków.
Podczas warsztatów autor opowie, w jaki sposób na Grenlandii dba o środowisko, dlaczego jest to takie ważne oraz jakie wyzwania czekają współczesne arktyczne społeczeństwo.
www.listyzgrenlandii.pl – link do książki
https://www.youtube.com/watch?v=7uVOxZGJPFk – fragment książki czytany przez główną bohaterkę
🔵 Prowadzenie warsztatów: Adam Jarniewski
🐺 Warsztaty towarzyszą Nordic Focus Festival
🔵 Zajęcia są bezpłatne.
🔵 Niezbędne są wcześniejsze zapisy pod nr. 58 552 41 39 lub mailowo etnograf@mng.gda.pl
🔵 Czas trwania warsztatu: 60 min
🔵 Warsztaty ekologiczne odbywają się w ramach projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.
🔵 Promujemy ideę zero waste oraz postawy ekologiczne. Pielęgnujemy tradycje. Poznajemy z kulturą regionu oraz kulturą ludową innych krajów. Chcemy edukować przez sztukę i rękodzieło. Łączymy dzieci, młodzież i dorosłych z artyst(k)ami, twórczyniami i twórcami ludowymi oraz muzealni(cz)kami.
🔵 Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.