Znajdź nas na:
Kalendarz

Weekend urodzinowy Güntera Grassa

Miejsce:
Gdańska Galeria Güntera Grassa
Adres:
Szeroka 34/35, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
15-10-2022 godz. 12:00-14:00
Koszt wstępu:
Wstęp bezpłatny
W katalogu do jednej z pierwszych wystaw Güntera Grassa w Trójmieście w 1997 roku Volker Neuhaus przywołał amerykańską historyczkę sztuki Mary Lee Thompson: „Grass słusznie znany jest jako autor. Ale być może nasze, zdominowane przez słowa społeczeństwo kładzie niesłusznie nacisk na jego książki. Obrazy Grassa istnieją, zanim pojawia się tekst. Tak jak sam sobie tego życzył, należy go traktować jako człowieka o dwóch profesjach: pisarza i plastyka”.
𝟗𝟓. 𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐮𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧 𝐆𝐮̈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐚 𝐆𝐫𝐚𝐬𝐬𝐚 to nie tylko czas celebrowania jego dorobku artystycznego w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ale również okazja do wspólnego wspominania noblisty. 16 października, w dniu urodzin autora, o godzinie 17.00 przestrzeń Galerii przy Szerokiej stanie się miejscem inspirującej rozmowy oraz przywołań muzycznych i kulinarnych pasji Grassa. Podczas spotkania, poruszając się między dziedzinami sztuk plastycznych i literatury zagłębimy się w temat wizualnej twórczości Grassa. Pretekstem do rozmowy będzie wystawa Kolekcja prezentująca wybrane grafiki, rysunki i rzeźby pochodzące z różnych okresów. Dyskusja będzie nie tylko możliwością do bliższego poznania tego artysty jako plastyka, ale również rozpocznie wspólne wieczorne świętowanie rocznicy jego urodzin.
𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌:
15 października (sobota)
1⃣/ Rodzinne warsztaty artystyczne Kałuża
✓ godz. 12.00-14.00
✓ Prowadzenie: Agnieszka Baaske
✓ Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl
✓ Miejsce: Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I ½)
✓ Warsztaty są bezpłatne!
Z okazji rocznicy urodzin Noblisty, wszechstronnego artysty, którego dzieła doczekały się licznych naukowych opracowań, można powiedzieć postaci pomnikowej, chcemy go przybliżyć trochę z innej strony, bardziej osobistej. Dobrą okazją do tego może być najnowsza w gdańskiej kolekcji akwarela, która towarzyszyła tomikowi wierszy napisanych przez Güntera Grassa:
𝑆𝑎̨ 𝑚𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒, 𝑛𝑖𝑧̇ 𝑠́𝑙𝑒𝑑𝑧́ 𝑧 𝑀𝑜𝑟𝑧𝑎 𝑃𝑜́ł𝑛𝑜𝑐𝑛𝑒𝑔𝑜.
𝐼𝑐ℎ ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑒 𝑡𝑒𝑧̇ 𝑠𝑎̨ 𝑚𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒,
𝑜𝑑 𝑏𝑟𝑧𝑒𝑔𝑢 𝑘𝑎ł𝑢𝑧̇𝑦 𝑑𝑜 𝑏𝑟𝑧𝑒𝑔𝑢 𝑘𝑎ł𝑢𝑧̇𝑦.
𝑃𝑜𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑎ł𝑏𝑦𝑚, 𝑧̇𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑜𝑑𝑤𝑟𝑜𝑡𝑛𝑖𝑒.
Podczas warsztatów inspirowanych akwarelą Bałtyckie Śledzie, zaprzyjaźnimy się z nieco zapomnianą przez koneserów techniką – malowania farbami wodnymi. Skupimy się na dobrze nam znanych wodnych kręgowcach – rybach. Wybierać możemy spośród aż 32.000 opisanych gatunków. Być może pójdziemy dalej i sięgniemy po gatunki nieznane? Wsłuchamy się także w to, co mają nam do powiedzenia – w kontrze do przysłowia o tym, że dzieci i ryby głosu nie mają.
Warsztaty poprzedza zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem.
16 października (niedziela)
2⃣/ Spotkanie „Grass wizualnie”
✓ godz. 17.00-19.00
✓ Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
✓ Wstęp wolny!
W spotkaniu wezmą udział:
▪ Iwona Bigos dyrektorka założycielka Gdańskiej Galerii Miejskiej, która osobiście znała i przyjaźniła się z Günterem Grassem. Aktualnie jest kierowniczką Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
▪ Andrzej Fac, gdański poeta, bibliotekarz i eseista.
▪ Roman Nieczyporowski, historyk i teoretyk sztuki.
Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek i mini koncert jazzowy.
Cookie Consent with Real Cookie Banner