Znajdź nas na:
Kalendarz

Wspólna obserwacja zaćmienia Słońca w Centrum Nauki Experyment

Miejsce:
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Adres:
al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Czas trwania wydarzenia:
25-10-2022 godz. 10:00-14:00
Koszt wstępu:
Bilety w ramach wstępu na wystawy Centrum Nauki Experyment

25 października będziemy świadkami jednego z największych wydarzeń astronomicznych tego roku w Polsce. W Gdyni od 11:10 do 13:27 Księżyc częściowo przysłoni światło docierające do Ziemi, co spowoduje powstanie zjawiska obserwacyjnego nazywanego częściowym zaćmieniem Słońca. Maksimum zaćmienia będzie przypadać na godzinę 12:18, kiedy to tarcza Słońca zostanie przysłonięta aż w 41%!

W Centrum Nauki Experyment będziecie mogli zaobserwować to niesamowite zjawisko za pomocą teleskopu słonecznego oraz innych przyrządów optycznych. Osoby, które odwiedzą CNE pomiędzy 10:00 i 14:00, będą mogły, wraz z naszymi edukatorami, wyjść na teren zielony przy budynku Experymentu i w bezpieczny sposób spojrzeć w niebo. To nie wszystko – w środku też przygotowaliśmy dla Was różnego rodzaju doświadczenia, które przybliżą sylwetki Słońca oraz Księżyca. Wstęp na wydarzenie w ramach biletu na wystawy CNE.

Grafika do obserwacji zaćmienia słońca

wiek: dla każdego!

termin: 25.10.2022 | godz. 10:00-14:00

bilety w ramach wstępu na wystawy Centrum Nauki Experyment

_______________________________________________

Osoby, które niestety nie będą mogły być z nami tego dnia, zachęcamy do własnych obserwacji! Pamiętajcie jednakże o bezpieczeństwie, gdyż bezpośrednie obserwacje okiem nieuzbrojonym mogą zakończyć się utratą wzroku. Do obserwacji możecie użyć teleskopów lub lornetek wyposażonych w folię słoneczną, bądź też skorzystać z metody projekcji okularowej. Jeśli nie jesteście wyposażeni w przyrządy optyczne, to jest jeden domowy sposób, dzięki któremu będzie mogli bezpiecznie zaobserwować całe zjawisko – mowa tu o starym, zaczernionym zdjęciu RTG. Ze względu na porę jesienną oraz nasze położenie na półkuli północnej, w punkcie swojego górowania Słońce nie znajduje się zbyt wysoko – 25 października będzie to maksymalnie około 23 stopnie nad horyzontem. Jeśli więc nastawiacie się na owocne obserwacje, to zachęcamy prowadzić je w otwartym terenie.

Podczas prowadzenia obserwacji Słońca należy stale pamiętać, że wszystkie obserwacje są potencjalnie NIEBEZPIECZNE!

Cookie Consent with Real Cookie Banner