Znajdź nas na:
Kalendarz

Zrobię sobie lato | Orunia Górna – Gdańsk Południe | Mobilny Dom Kultury

Miejsce:
Orunia Górna
Adres:
Różne lokalizacje, Gdańsk
Czas trwania wydarzenia:
14-08-2022 godz. 11:00-12:00
Koszt wstępu:
Szczegóły w opisie
🌻 ZRÓBIĘ SOBIE LATO 🌻 na Oruni Górnej – Gdańsk Południe
Mobilny Dom Kultury to jedyny w swoim rodzaju dom kultury. Nie tworzy go żaden budynek, a ludzie. Każdego lata spotykamy się z Wami w kilku punktach gdzie wspólnie tworzymy, rozmawiamy i cieszymy się wspólnym latem w mieście. Jesteśmy tam, gdzie jesteście Wy – mieszkańcy Gdańska.
Tej wyjątkowej dzielnicy nie mogło zabraknąć. Tego lata zobaczymy się na Oruni Górnej – Gdańsk Południe. Wszystkich spacerowiczów zapraszamy na wyjątkowe spacery podczas których poznacie historię okolicy. Nasze spotkania w tej dzielnicy zwieńczy wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 20 sierpnia.
W programie:
🟢 spacery historyczne,
🟢 spacery przyrodnicze,
🟢 wystawa plenerowa,
🟢 wydarzenie specjalne podczas którego odbędą się warsztaty i koncerty.
_____
Program spacerów:
🟢 Spacer przyrodniczy z ornitologiem: mieszkańcy Parku Południowego (współpraca z Fundacja Palma)
Jakie gatunki ptaków można spotkać w mieście? Czy można je rozpoznać po ich charakterystycznym śpiewie? Jak wyglądają mieszkańcy Parku Południowego i gdzie ich szukać? Odpowiedzi poznamy podczas spaceru z ornitologiem, który oprowadzi uczestników i uczestniczki po zielonych ścieżkach Parku Południowego. Ponadto poznamy bliżej świat miejskiej przyrody i aktywnie spędzimy czas.
Prowadzenie: Jakub Typiak
Miejsce zbiórki: przy Zbiorniku Retencyjnym “Augustowska”
Kiedy: 09.07.2022 g. 09:00
_____
🟢 Spacer historyczny: od wsi Ujeścisko po dzielnicę Gdańska (współpraca z Fundacja Palma)
Pierwsze wzmianki o wsi Ujeścisko, zwaną wówczas Mesthin i Wonneberg pochodzą z XIV wieku. Dziś jest prężnie rozwijajaca się dzielnicą Gdańska (wchodzącą w obszar administracyjne Ujeścisko-Łostowice). Śladów historii przypominających dawne czasy jest jednak wiele: ceglana architektura, aleje z drzew, stare pocztówki. Zapraszamy na spacer historyczny podczas którego prześledzimy losy Ujeściska od podgdańskiej wsi po ważną dzielnicę Gdańska. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.
Prowadzenie: Kalina Krasowska
Miejsce zbiórki: przy Zbiorniku
Retencyjnym “Augustowska”
Kiedy: 09.07.2022 g. 11:00
_____
🟢 Spacery przyrodnicze
Cotygodniowe spacery na trasie Park Oruński – Zbiornik Augustowska dają szanse mieszkańcom na zobaczenie otaczającej przyrody oczami przyrodniczki. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi dzięki czemu uczestnicy odkryją wiele tajemnic natury. Sprawdzą kto kryje się pod kamieniem i dlaczego; policzą nogi stonogi; posłuchają, o czym rozmawiają ptaki; skomponują własną zieloną apteczkę pierwszej pomocy; poobserwują, kto poza mrówkami zakłada gniazdka w ziemi; dowiedzą się, czy rośliny są nieme; na chwilę zmienią się w chemików… Rodzinom, które wezmą udział w największej liczbie spacerów zostaną wręczone zestawy „Tropiciela Przyrody”.
Prowadzenie: Natalia Recław
Miejsce zbiórki: przy GAK Scena Muzyczna
Kiedy: każda niedziela lipca i sierpnia g. 09:00.
🎫 𝗪𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝘆
👉 Więcej: https://gak.gda.pl/placowki/mobilny-dom-kultury/